Zabójstwo kobiety w Fasa, Iran: Mąż aresztowany godzinę po morderstwie

caret-down caret-up caret-left caret-right
Bezimienna kobieta
Wiek: 22 lata
zadźgana na śmierć: 8 lipca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Fasa, Fars
Pochodzenie: Iran
Dzieci: Brak
Sprawca: Jej mąż (29 lat)
Według agencji informacyjnej Fars, 22-letnia kobieta została zadźgana na śmierć przez swojego męża w mieście Fasa, położonym w prowincji Fars. Do incydentu doszło w wyniku kłótni rodzinnej. Sąsiedzi natychmiast skontaktowali się z infolinią alarmową, aby zgłosić pchnięcie nożem, co skłoniło funkcjonariuszy organów ścigania do wysłania na miejsce zdarzenia w celu przeprowadzenia dochodzenia.

29-letni mąż został aresztowany w ciągu godziny od zabójstwa.

Pułkownik Mohammad Hashem Qasem, rzecznik policji, stwierdził, że motywem zabójstwa były kłótnie małżeńskie. Podkreślił również, że takie tragiczne incydenty zdarzają się z powodu braku kontroli nad gniewem. Wezwał obywateli do samokontroli i zachęcił ich do szukania pomocy u zaufanych osób lub organów prawnych, aby zapobiec eskalacji sporów.

Niestety, Mohammad Hashem Qasem nie opowiada się za zniesieniem artykułu 301 islamskiego prawa karnego irańskiego reżimu, który skutkuje łagodnymi karami dla mężczyzn, którzy zabijają swoje żony lub córki w imię "honoru".

Szkodliwy wpływ artykułu 301, który prowadzi do zwiększonej liczby zabójstw kobiet, jest widoczny w przypadku Romina Ashrafi. Romina została ścięta przez swojego ojca tylko dlatego, że miała chłopaka. Ojciec popełnił morderstwo po tym, jak jego prawnik zapewnił go, że maksymalny wyrok za zabicie córki z powodu "honoru" wyniesie tylko 3 lata. Pomimo skazania go przez sędziów na 9 lat więzienia, został zwolniony po odbyciu zaledwie 2 lat. Kiedy sędzia zapytał go, dlaczego zdecydował się zabić swoją córkę zamiast Bahmana Khavariego, mężczyzny, z którym Romina uciekła, odpowiedział: "Gdybym zabił Bahmana Khavariego, szukaliby zemsty na mnie. Jednak tak się nie stało z moją córką".

Mąż Mona Heydari nie poniósł żadnej kary za ścięcie żony. Urzędnicy sądowi stwierdzili, że rodzice ofiary nie szukali odwetu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .