Honorowe zabójstwo 15-letniej panny młodej w Khoy w Iranie

Raheleh Rahdar
Wiek: 15 lat
Zabójstwo przez uduszenie: 13 lipca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Razi, prowincja Khoy, zachodni Azerbejdżan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: Brak
Sprawcy: rodzice
Tragiczne wydarzenie miało miejsce w wiosce Razi w prowincji Khoy około osiem miesięcy temu. Raheleh Rahdar, która miała wówczas zaledwie 14 lat, została zmuszona przez swoich rodziców do poślubienia mężczyzny starszego o prawie 12 lat.

Około 10 lipca mąż Raheleh oskarżył ją o związek z inną osobą. To oskarżenie stało się katalizatorem serii wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do jej śmierci.

Po powrocie do domu rodziców, Raheleh stała się ofiarą ich gniewu. W czwartek, 13 lipca, rodzice zakończyli jej życie dusząc ją szalikiem.

Początkowo próbowali ukryć swoje przestępstwo, rozpowszechniając sfabrykowaną historię o samobójstwie. Jednak ich oszustwo wyszło na jaw podczas kolejnych przesłuchań policyjnych, w których przyznali się do popełnienia haniebnego czynu.

Historia Raheleh Rahdar przedstawia mrożący krew w żyłach obraz surowej rzeczywistości związanej z zabójstwami honorowymi i trudnej sytuacji dzieci. Jej przedwczesna śmierć jest ponurym przypomnieniem o pilnej potrzebie podnoszenia świadomości, zapobiegania takim okrucieństwom i zapewnienia sprawiedliwości ofiarom przemocy honorowej.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , , .