Zabójstwo honorowe w Uttar Pradesh w Indiach: Mężczyzna ścina nastoletnią siostrę

Aashifa
Wiek: 18 lat
Zadźgana na śmierć: lipiec 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Uttar Pradesh
Pochodzenie: Indie
Dzieci: brak
Sprawca: brat Riyaz
W Indiach mężczyzna ściął głowę swojej nastoletniej siostrze, ponieważ chciała poślubić wybranego przez siebie mężczyznę. Doszło do kłótni o związek Aashify z mężczyzną o imieniu Chand Babu, który pochodził z tej samej wioski w Uttar Pradesh. Chociaż należeli do tej samej kasty i religii, jej rodzina zdecydowanie nie pochwalała tego związku, zwłaszcza jej brat Riyaz.

Między bratem i siostrą regularnie dochodziło do kłótni. Kilka dni przed tym tragicznym zabójstwem w imię honoru, Aashifa uciekła ze swoim kochankiem, co skłoniło jej rodzinę do zgłoszenia Chanda na policję. Jej ojciec, Abdul Rashid, oskarżył Chanda o porwanie córki z zamiarem poślubienia jej. Aashifa ostatecznie wróciła do domu, a Chand został aresztowany.

To zwiększyło napięcia między Aashifą i Riyazem. Kiedy 18-latka wyraziła chęć poślubienia Chanda, Riyaz stał się agresywny. Bezlitośnie zadźgał swoją siostrę i użył tej samej broni do jej dekapitacji. Następnie Riyaz włożył odciętą głowę siostry do plastikowej torby i przebiegł przez okolicę zarówno z głową, jak i narzędziem zbrodni. Zaskoczeni sąsiedzi zobaczyli przesiąkniętą krwią torbę i zaalarmowali policję. Funkcjonariusze szybko przybyli na miejsce i aresztowali Riyaza.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .