Nastolatek zamordowany w prowincji Gilan w Iranie

Bita
Wiek: 16 lat
Zadźgana na śmierć: 20 lipca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Rezvanshahr, Gilan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: brak
Sprawca: Narzeczony Amir (21)
Bita była jedynaczką. Jej matka wyszła za mąż w młodym wieku, ale rozstała się z mężem, gdy urodziła się Bita. Po rozwodzie Bita i jej matka przeprowadziły się z Qarchak Varamin do Teheranu, aby rozpocząć nowe wspólne życie.

Podczas wizyty u babci ze strony matki w Rezvanshahr poznała Amira. Nie jest jasne, czy zamierzali się pobrać. Chociaż przez jakiś czas komunikowali się ze sobą, Bita niedawno wyraziła chęć zakończenia związku, co skłoniło Amira do podejrzeń, że w grę może wchodzić ktoś inny i że Bita rozważa zerwanie z nim.

Bita miała ponownie spotkać się z ojcem po 16 latach. Kupiła nowe ubrania, aby wywrzeć na nim niezapomniane wrażenie. Czekała na poboczu drogi, aby złapać podwózkę. Jej przyjaciele widzieli, jak wsiada do samochodu z Amirem, a niektórzy z nich poszli za nimi.

Amir zabrał Bitę do Choka Township. Tam śmiertelnie pchnął ją nożem, po czym opuścił miejsce zbrodni. Wrócił z kanistrem benzyny, podpalając jej ciało. Jeden z przyjaciół Bity nagrał przerażającą scenę na wideo i wysłał ją do matki Bity, mówiąc: "Przyjedź do Choka Township; Bita została zamordowana".

Mieszkańcy Choka Township poinformowali policję o bardzo niepokojącym zapachu w okolicy. Po przeprowadzeniu śledztwa władze zostały skonfrontowane z makabrycznym miejscem zbrodni. Początkowo sądzono, że była to zwęglona lalka, ale matka Bity rozpoznała swoją córkę po zobaczeniu bransoletki na ciele.

Amir zamierzał poślubić Bitę, ale gdy zdał sobie sprawę z jej braku zainteresowania, stał się podejrzliwy, co doprowadziło do tego haniebnego czynu.

Wiedząc, że spotkanie z Amirem może zagrozić jej życiu, Bita zwierzyła się jednemu ze swoich przyjaciół, ostrzegając go: "Jeśli się nie odezwiesz, wiedz, że stało się coś strasznego".

Incydent ten wywołał oburzenie i zaniepokojenie, a wiele osób wezwało do położenia kresu kobietobójstwu i opowiedziało się za prawami i wolnością kobiet pod hashtagiem #زن_زندگى_آزادى (#WomanLifeFreedom) i #StopFemicide.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .