Często zadawane pytania na temat zabójstw honorowych

[mobileonly]

Co to za honor?

Turecki honor, do którego odwołuje się zabójca, nie ma nic wspólnego z zachodnim honorem, który czuje się, gdy otrzymuje się wstążkę od burmistrza za zasługi dla społeczności, przyjmuje się wysokich gości lub składa obietnicę. Nieco staromodnie brzmiące słowo wyraża bardzo pozytywne, wyróżniające się, podnoszące na duchu uczucie. Co do zasady, zaszczyt ten jest zasłużony: honor honor naukowca za badania lub polityka za wysiłki na rzecz pokoju.

W turecko-islamskiej kulturze z drugiej strony, nazwa nie jest zarobiona, ale broniona. Seyran Ateş, jedna z najwybitniejszych niemieckich działaczek na rzecz praw kobiet z Turcji, w swojej książce “The Multicultural Error” zwraca również uwagę na zupełnie inne znaczenie: “Kto słyszy namus w tureckim kontekście, zwykle nie kojarzy z nim czegoś pozytywnego, ale raczej ciężar, coś, co trzeba chronić i za co jest się gotowym dać życie, coś, co można bardzo szybko stracić i z czym można stracić prawo do istnienia. Kto bowiem nie broni swego honoru, staje się namusuzem adamem, człowiekiem bez honoru. To jest “najgorsza rzecz, jaka może się przytrafić Turkowi”.

Z drugiej strony, Turczynka – zwłaszcza gdy jest młoda – nie jest postrzegana jako niezależna istota. Jej zadaniem jest nosić honor całej rodziny, w tym ciotek i wujków. Dlatego też wszyscy członkowie klanu mają prawo (i obowiązek) do ciągłej ingerencji w życie kobiety w imię obrony honoru. W ten sposób honor staje się narzędziem całkowitej kontroli. Promuje nadzór i akt oskarżenia.

Ponieważ honor klanu, który nosi kobieta, /polega na jej abstynencji seksualnej. Musi być dziewicą przed małżeństwem, a potem pozostać wierna. Na początku brzmi to konserwatywnie. Ale jedno słowo, jedno spojrzenie może zniszczyć honor klanu. Oznacza to, że ojciec może zamknąć córkę za to, że nosi luźne włosy lub nie stosuje się do ogólnych zasad rodziny. Mężczyzna może pobić swoją żonę, jeśli ona mu się sprzeciwia lub ponieważ uważa, że zbyt długo patrzyła na kasjerkę w supermarkecie. Brat może zastrzelić swoją siostrę, bo uważa, że jest zbyt zachodnia albo tylko dlatego, że nie chce nosić chusty.

Niemiecka policja federalna ocenia honor jako motyw brutalnych przestępstw w następujący sposób: “Dyskusja na temat motywów i środowisk kulturowych koncentrowała się częściowo bardzo powierzchownie na islamie i Turcji jako kraju pochodzenia sprawców (i ofiar). Dalsza analiza wiarygodnych danych policyjnych pokazuje jednak, że zjawisko tzw. zabójstw honorowych jest raczej spowodowane sztywnymi korzeniami w przednowoczesnych rolniczych strukturach gospodarczych i społecznych oraz związanym z nimi skrajnym patriarchalnym rozumieniem rodziny, które nadal istniało po migracji. – W patriarchalnych strukturach rodzinnych rozumienie roli kobiet jest częściowo związane z uciskiem i skrajną regulacją, gdzie męska głowa rodziny i męscy członkowie rodziny widzą siebie jako opiekunów honoru rodziny”. Mówiąc wprost, honor nie jest częścią religii, ale narzędziem władzy mężczyzny wobec kobiety.

Kiedy morderstwo jest zabójstwem honorowym?

Powszechna definicja brzmi: morderstwo jest morderstwem honorowym, jeśli sprawca daje honor rodzinie jako motyw swojego czynu. To jednak nie idzie wystarczająco daleko: są morderstwa, które są tylko przebrane za morderstwa honorowe, ale w rzeczywistości chodzi o coś innego, na przykład o pieniądze lub ziemię, albo o ukrycie innego przestępstwa, na przykład kazirodztwa. Z drugiej strony, są mordercy, którzy zabijają dla honoru, ale uważają, aby w ogóle nie używać słowa honor.

Opis: Zabójstwo w imię honoru popełniane jest zazwyczaj przez męskiego krewnego: ojciec, brat, wujek, siostrzeniec, mąż lub były mąż mordują młodą kobietę, rzadko młodego mężczyznę. Ofiara naruszyła (często tylko w minimalnym stopniu) regułę rodzinną. Męscy członkowie rodziny widzą, że ich roszczenie do władzy jest przez to kwestionowane. Często są one zachęcane przez kobiety w ich pragnieniu zemsty. Aby przywrócić porządek, dziewczyna zostaje zabita. Społeczność postrzega zbrodnię jako legalną. Mogą być nawet z tego dumni.

To następuje: Zabójstwo w imię honoru zwykle nie jest popełniane w upale walki. To prawda, że mężczyźni znajdują się pod ogromną presją społeczną, której nie mogą znieść ze względu na swoje słabe męskie ego. Czują nienawiść i bezsilność, gdy w kółko słyszą: “Jakim jesteś człowiekiem bez honoru? Pozwalasz swojej żonie żyć wolnym życiem. Ona wariuje.” Turek, który chce żyć inaczej, musi opuścić wspólnotę. Jeśli chce w niej pozostać, musi grać według zasad.

W społeczeństwie, w którym wolność jednostki nic nie znaczy, ale rodzina wszystko, cały klan może być zaangażowany w planowanie zabójstwa dla honoru. To znaczy: wszyscy członkowie rodziny mogą zdradzić tę kobietę. Często nie może nawet zwrócić się do własnej siostry. Nawet jej matka mogłaby zwabić ją w zasadzkę. Jeśli cokolwiek, pomoc i wsparcie może przyjść tylko od jednego człowieka. Ale dziewczyna nie może kontaktować się z człowiekiem spoza rodziny, bo inaczej zszargałaby honor rodziny. Jedynymi ludźmi, do których może zwrócić się dziewczyna, są jej ojciec i brat – ale to właśnie ich moc jest często zagrożona. Właśnie ci dwaj są zainteresowani zachowaniem systemu totalitarnego.

W niektórych przypadkach mężczyźni są również ofiarami morderstwa honorowego, na przykład jako przyjaciele dziewczyny lub jako homoseksualiści.

Morderstwo dla honoru jest morderstwem o bardzo specyficznym wzorze. Następujące aspekty mogą pomóc w identyfikacji:

 • Czy morderstwo jest planowane z innymi członkami rodziny, czy też jest to (nie tylko domniemany) pojedynczy sprawca?
 • Czy akt był rzeczywiście zaplanowany, czy też odbył się w gorączce walki?
 • Czy sprawca jest zdenerwowany po zbrodni, czy czuje się dobrze?
 • Czy środowisko sprawcy uważa, że czyn jest słuszny i czy rodzina okazuje solidarność?
 • Czy istnieją oświadczenia sprawcy (nie tylko o czynie), które odnoszą się do honoru? Czy on kiedykolwiek usprawiedliwiał cokolwiek swoim honorem?
 • Małżeństwo nie było małżeństwem miłosnym, ale wymuszonym lub zaaranżowanym. Często oznacza to, że w czasie ślubu panna młoda była bardzo młoda, czasami niepełnoletnia. Panna młoda i pan młody znali się tylko w minimalnym stopniu.
 • Panna młoda i pan młody są spokrewnieni, są na przykład kuzynami. Jeden z nich podróżuje do Niemiec (lub na Zachód) w ramach łączenia rodzin. Jednakże, często potrzeba miesięcy lub lat, zanim mąż przyprowadzi żonę.
 • Kiedy kobieta przyjeżdża do Niemiec, mieszka z rodzicami męża przez lata i zajmuje się domem. Nie dlatego, że tak dobrze się dogadują, ale dlatego, że rodzice kontrolują kobietę, gdy mąż pracuje lub nie ma jej w domu z innych powodów.
 • Kobieta nie może uczyć się zachodnich języków podczas związku. Ona nie może brać udziału w kursie. Często nawet nie wolno jej zostawić domu samego.
 • Po nadużyciu, późniejsza ofiara oddziela się od sprawcy, którego sprawca nie akceptuje. W niektórych przypadkach para już rozwiedziona nadal mieszka razem (wbrew woli kobiety). W innych przypadkach sprawca ogromnie grozi i zastrasza ofiarę (stalking).
 • Przestępca ma bardzo różne standardy dla własnego (seksualnego) zachowania i zachowania ofiary. Opiera to na wzorcach ról. Na przykład: Ma (rzeczywiste lub domniemane) własne sprawy, ale morduje swoją żonę, ponieważ rzekomo spojrzała na innego mężczyznę.
 • Sprawca pochodzi z rodziny, która kultywuje tureckie (marokańskie, irackie…) pojęcie honoru.
 • W przypadkach, gdy sprawca nie jest małżonkiem lub byłym mężem ofiary, najmłodszy męski krewny jest często wybierany, ponieważ otrzyma najmniejszą karę.

 • Ważne: Oczywiście nie każde honorowe zabójstwo ma te wszystkie aspekty. Ale lista pomaga lepiej identyfikować morderstwa honorowe.

  Co odróżnia morderstwa dla honoru od “normalnych” morderstw w związkach?

  W krajach europejskich istnieją również przestępstwa związane z relacjami, w których mężczyźni zabijają swoich partnerów lub byłych partnerów. Ludzie Zachodu również używają pospolitych dzieci, aby dochodzić swoich roszczeń do władzy.

  Najważniejsze jest to, że dla samego sprawcy zabójstwo jego partnera może być tak samo motywowane, jak morderstwo honorowe. W obu przypadkach mężczyzna czuje się naruszony na swoją cześć lub w swojej męskości i przystępuje do morderstwa. Ale dla kobiety jest różnica. Na Zachodzie zabójstwa kobiet są popełniane prawie wyłącznie przez ich mężów lub byłych chłopaków. Nie sprowadza się ojców, wujków ani kuzynów za morderstwo. Więc zagrożenie jest zupełnie inne, tak samo jak zdolność do sprowadzenia się do bezpieczeństwa.

  Nawet gdyby na zacofanym gospodarstwie gdzieś na wsi nadal istniało odosobnione małżeństwo, kobieta mogłaby odmówić ślubu bez obawy, że zostanie zabita przez wujka. Ponadto mogła zwrócić się do schroniska dla kobiet, pracowników socjalnych, kościoła i policji. Z kolei Turczynka nie znajduje wsparcia nawet w swojej własnej społeczności. Często nawet z policją czy w meczecie. Wręcz przeciwnie: są to również grupy męskie, które są zainteresowane utrzymaniem swojej władzy.

  Inna różnica między zabójstwem honorowym a przestępstwem relacyjnym to poczucie niesprawiedliwości: zabójca honorowy zazwyczaj nie jest świadomy żadnej (moralnej) winy. Wręcz przeciwnie: zrobił coś bardzo cennego w jego oczach. Jego środowisko jest tego samego zdania i nie jest zainteresowane współpracą z sądownictwem, co jeszcze bardziej utrudnia rozwiązanie problemu przestępczości. Jeśli, na przykład, siostra chce zeznawać, ona też jest zagrożona. Z drugiej strony, mężczyzna, który fizycznie krzywdzi swoją żonę zazwyczaj wie, że popełnił poważne przestępstwo, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia.

  Pod pytaniem Kiedy morderstwo jest morderstwem honorowym? znajdziesz pytania, które pomogą zrozumieć różnicę między morderstwem zachodnim w ramach związku a morderstwem honorowym.

  Ile jest zabójstw honorowych?

  Na świecie nie ma wiarygodnych danych na temat zabójstw honorowych. Nie każdy honorowy zabójca ujawnia swój prawdziwy motyw. W wielu procesach nie bada się i nie wspomina o motywie honoru. Dziewczyny i kobiety są zabierane za granicę, mordowane i zgłaszane jako zaginione. Albo są doprowadzeni do samobójstwa.

  Są też wątpliwe przypadki, na przykład, gdy zabójca daje honorowy motyw, /ale potem zostaje uznany za zaburzonego psychicznie.

  To archiwum zawiera zabójstwa honorowe, /które znajdziemy. To następuje: Im więcej szukamy, tym więcej znajdujemy. Im mniej szukamy, tym mniej znajdujemy. Dotyczy to również innych “badań”. Twierdzenie, że wie się, ile gdzieś istnieje zabójstw honorowych, ma więcej wspólnego z usuwaniem lub wywoływaniem niepokojów. Figury dotyczące zabójstw honorowych należy traktować z ostrożnością.

  Na rok 2018 można znaleźć w tym archiwum:

  Zabójstwa honorowe w Niemczech w 2018 roku:
  39
  Próba morderstwa:
  46 (+ 4 nienarodzone dzieci)

  Ale te liczby są tymczasowe. Wiele przypadków można znaleźć tylko wtedy, gdy proces jest otwarty lub gdy zostanie podjęta decyzja. Niektóre morderstwa nigdy nie są rozwiązane.

  O sprawcach: 12 sprawców pochodzi z Turcji, 10 z Afganistanu, 16 z Syrii, w tym 2 Palestyńczyków. Inny Palestyńczyk, który od dawna przebywa w Niemczech, nie wie, skąd pochodzi. Z Iraku jest 4 sprawców, w tym 2 kurdyjskich Yezidi. Z Iranu jest 4 sprawców. 2 sprawców, każdy z nich pochodzi z Kenii, Egiptu, Albanii i Bułgarii. Prawdopodobnie 2 sprawców pochodzi z rodzin romskich. Każdy z nich pochodzi z Rosji, Kazachstanu, Bośni, Serbii, Chorwacji, Libii, Tanzanii, Erytrei, Somalii, Tunezji i Algierii. Jeden podwójny zabójca pochodzi z Nigru i Mozambiku. Pochodzenie 7 sprawców jest niejasne.

  To tylko dla przypomnienia. Można założyć, że niektórzy sprawcy nie mówią prawdy o swoim pochodzeniu. Więcej przypadków zostanie dodanych w ciągu 2020 roku.

  Na rok 2017 znajdziesz w tym archiwum:

  Zabójstwa honorowe w Niemczech w 2017 roku:
  56 (+ 3 nienarodzone dzieci)
  Próba morderstwa:
  47 (+ 1 nienarodzone dziecko)

  O sprawcach: 15 sprawców pochodzi z Turcji, 18 z Afganistanu, 16 z Syrii, 9 z Iraku, 5 z Albanii i 5 z Serbii. Po dwóch przestępców, każdy z nich pochodzi z Kenii, Egiptu, Albanii i Bułgarii. Prawdopodobnie 2 przestępców pochodzi z rodzin romskich. Każdy z nich pochodzi z Rosji, Kazachstanu, Bośni, Serbii, Chorwacji, Libii, Tanzanii, Erytrei, Somalii, Tunezji i Algierii. Jeden podwójny zabójca pochodzi z Nigru i Mozambiku. Pochodzenie 7 sprawców jest niejasne.

  To tylko dla przypomnienia. Można założyć, że niektórzy sprawcy nie mówią prawdy o swoim pochodzeniu. Kolejne przypadki zostaną dodane w 2019 roku.

  Trudno powiedzieć, jak wiele dzieci jest dotkniętych zabójstwami honorowymi w Niemczech. W niektórych przypadkach nie jest on znany lub numer nie jest wymieniony. Jednakże, ponad 140 dzieci z pewnością jest w roku 2017.

  Jak wielu sprawców to Romowie jest również niejasne, w jednym przypadku jest to pewne, w drugim może być podejrzane. W co najmniej 4 przypadkach sprawcą jest Yezide.

  Te liczby mogą się zmienić, czasami znajdujemy przypadek dopiero po latach.

  Na rok 2016 można znaleźć w tym archiwum:

  Zabójstwa honorowe w Niemczech w 2016 roku:
  41 (+ 4 nienarodzone dzieci)
  Próba morderstwa:
  38 (+ 1 nienarodzone dziecko)

  Na sprawców: Wśród sprawców jest 8 Syryjczyków, jeden z nich wyrzuca przez okno 3 dzieci. Z Turcji jest 15, w tym jedna, która dźgnęła 3 siostry, z Afganistanu 11, w tym podwójny morderca. Z Iraku jest 7 sprawców, z czego 2 to Yezidi. Jeden zabójca pochodzi z Indii, Brazylii, Uzbekistanu, Tunezji, Togo, Konga, Kamerunu, Nigerii, Azerbejdżanu, Czeczenii, Egiptu, Pakistanu i Libanu. Dwóch sprawców jest z Maroka. Kolejny podwójny morderca pochodzi z Mauritiusa. Sześciu sprawców jest z Albanii. Dwóch sprawców pochodzi z Serbii, w tym jeden z Romów. Trzy są z Iranu. W 3 przypadkach obywatelstwo nie jest jasne.

  W porównaniu z poprzednimi latami, napływ uchodźców doprowadzi do znacznego wzrostu liczby syryjskich sprawców, począwszy od 2015 roku.

  Dla porównania:

  Na rok 2015 znajdziesz w tym archiwum

  Zabójstwa honorowe w Niemczech w 2015 roku:
  25 (+ 1 nienarodzone dziecko, 1 dalsza ciąża jest niepotwierdzona)
  Próba morderstwa:
  14 (+ 1 nienarodzone dziecko)

  Na sprawców: 6 sprawców pochodzi z Iraku, dodatkowo podwójny morderca (Yazidi) i przestępca z pogranicza Turcji i Iraku (prawdopodobnie Kurdowie, prawdopodobnie Yazidi). Oprócz tej sprawy jest 13 sprawców z Turcji i 3 innych, których pochodzenie jest niejasne, ale którzy prawdopodobnie są Turkami. Jeden ze sprawców, który zamordował swoją córkę, pochodzi z Pakistanu, w przypadku usiłowania zabójstwa sprawcą jest prawdopodobnie Pakistańczyk z brytyjskim paszportem. Jeden sprawca pochodzi ze Sri Lanki, jeden z Indii, jeden z Wybrzeża Kości Słoniowej, jeden z Kenii, jeden z Jordanii, jeden z Libanu, dwóch ostatnich (prawdopodobnie) Palestyńczyków. Jest 3 sprawców z Syrii, 4 z Afganistanu, a w jednym przypadku sprawcą jest prawdopodobnie Rom z Bułgarii. W jednym przypadku pochodzenie jest całkowicie niejasne.

  Według badań Organizacji Narodów Zjednoczonych co roku na świecie dokonuje się około 5000 morderstw honorowych, z czego 300 ma miejsce w Turcji. Liczba niezgłoszonych przypadków jest znacznie wyższa, do 100 000 zabójstw rocznie. Krajem o najwyższym wskaźniku zabójstw honorowych jest prawdopodobnie Pakistan.

  Czy zabójstwa honorowe naprawdę powinny być nazywane morderstwami honorowymi?

  Zabójstwo honorowe to morderstwo w imię honoru. Kiedy brat morduje swoją siostrę, by przywrócić rodzinie honor, to jest to zabójstwo dla honoru.

  Niektórzy mówią, żeby nie używać słowa “honorowe zabijanie”. To by oznaczało, że morderstwo miało pozytywny motyw.

  Ale honor turecki (marokański, serbski, iracki…) nie jest cechą pozytywną. W konserwatywnych społecznościach muzułmańskich honor legitymizuje władzę mężczyzny nad kobietą, władzę klanu rodzinnego nad jednostką. Tego honoru trzeba bronić, niezależnie od kosztów. Nie ma to nic wspólnego z pięknym zachodnim poczuciem honoru, którego doświadczasz, gdy otrzymujesz nagrodę lub jesteś za coś uhonorowany.

  Dlatego ważne jest, aby odwoływać się do honorowego zabijania jako takiego. To zbrodnie w imię honoru rodziny. Jeśli rozumiesz wzór, możesz je lepiej zidentyfikować. Na przykład: Wiedząc, że zabójstwa honorowe są często planowane przez klan, policja może zapytać konkretnie o świta sprawcy podczas dochodzenia. Albo: Jeśli dziewczyna ma być chroniona przed zabójstwem honorowym, środki bezpieczeństwa powinny być znacznie szersze niż w przypadku zagrożenia ze strony jednego sprawcy.

  Dlatego zabójstwo w imię honoru jest odpowiednim terminem na pewien rodzaj aktu relacyjnego. W języku angielskim morderstwa w imię honoru są również nazywane “Honour Killing”, w niemieckim Ehrenmord i w tureckim cinayetleri.

  [/mobileonly]
  [desktoponly]

  [/desktoponly]