Honorowe zabójstwa w Pakistanie: Nowożeńcy zamordowani w Pendżabie

Muhammad Zulfiqar i Shagufta Bibi
Wiek: 30, 23
Zastrzeleni: 2 sierpnia 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Phoolnagar, Pendżab
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawcy: ojciec i bracia Shagufty
We wczesnych godzinach porannych w środę, 2 sierpnia, wielu napastników wtargnęło do domu 30-letniego Muhammada Zulfiqara i 23-letniej Shagufty Bibi i zastrzelili ich. Podwójne morderstwo miało miejsce w Phoolnagar, w dystrykcie Kasur, około 60 km od Lahauru. Jako motyw zbrodni podano zabójstwa w imię honoru.

Zaledwie kilka tygodni wcześniej Muhammad i Shagufta wzięli ślub. Jednak rodzina Shagufty stanowczo sprzeciwiała się ich miłości, ponieważ już wcześniej zaaranżowała dla niej małżeństwo z krewnym. Pomimo silnego oporu rodziny, kochankowie postanowili uciec i sformalizować swoją miłość poprzez legalny związek małżeński.

Władze prowadzą dochodzenie w tej sprawie. Ojcu i braciom Shagufty postawiono zarzuty.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .