Kobra Yaghubi (25) zamordowana z powodu "honoru" w Nowshahr, Iran

Kobra Yaghubi
Wiek: 25 lat
zamordowana: 6 sierpnia 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Chelander, Nowshahr, prowincja Mazandaran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 1
Sprawca: mąż
Według Rokny, Kobra Yaghubi, 25-letnia kobieta i matka sześcioletniego dziecka, która mieszkała w wiosce Chelander niedaleko Nowshahr, została zamordowana przez swojego męża w sposób, który uważa się za zabójstwo "honorowe".

We wtorek, 1 sierpnia, mąż Kobry siłą wszedł do domu jej ojca i wielokrotnie dźgnął ją nożem. Mąż Kobry, który jest poważnie uzależniony od narkotyków, uciekł z miejsca zdarzenia po zadaniu jej 12 głębokich ran kłutych w biodro, brzuch i plecy.

Pomimo poddania się kilku zabiegom chirurgicznym po przyjęciu do szpitala, Kobra zmarła w wyniku odniesionych obrażeń w nocy z niedzieli na poniedziałek, 6 sierpnia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .