18-letnia Zilan Ayvaz zabita przez ojca w Piranshahr w Iranie

Zilan Ayvaz
Wiek: 18 lat
Zastrzelona: 7 lipca 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Zivah, Piranshahr, Azerbejdżan Zachodni
Pochodzenie: Iran
Dzieci: Brak
Sprawca: Jej ojciec, Salam Ayvaz
7 lipca 2023 r. 18-letnia Zilan Ayvaz z wioski Zivah w dystrykcie Piranshahr została zabita przez swojego ojca, Salam Ayvaz.

Według doniesień, Zilan Ayvaz została śmiertelnie postrzelona przez ojca po tym, jak odkrył, że ma chłopaka, uznając jej działania za naruszenie honoru rodziny.

W Iranie niektóre artykuły prawne spotkały się z krytyką za łagodne wyroki w przypadkach, gdy ojcowie zabijają swoje córki w imię "honoru". Takie przypadki często skutkują karą pozbawienia wolności od 3 do 5 lat. Z kolei inne kraje, takie jak Syria i Sudan, podjęły kroki w celu ściślejszego dostosowania swoich przepisów do standardów międzynarodowych poprzez usunięcie podobnych artykułów opartych na szariacie w ostatnich latach (od 2021 r.).

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .