Iran: Młody mężczyzna paraduje z głową swojej 17-letniej żony na placu Kasai w Ahwazie

Mona Heidari
Urodzona: 2005 r.
Ścięta: 5 lutego 2022 r.
Miejsce pobytu: Ahwaz (prowincja Khuzestan)
Pochodzenie: Iran
Dzieci: Była matką
Sprawcy: jej mąż i jego brat
W sobotę 5 lutego młody mężczyzna z Ahwazu, miasta w irańskiej prowincji Khuzestan, po ścięciu głowy swojej 17-letniej żony przemaszerował przez okolicę z głową w ręku. Po kilku minutach paradowania na placu Kasai, uciekł. Ofiara uciekła wcześniej do Turcji, ale została zmuszona do powrotu przez swojego męża. Mona wyszła za mąż w wieku 12 lat i została matką.

Według doniesień, mężczyzna dokonał morderstwa swojej żony z pomocą brata, który trzymał ją za nogi, gdy on ścinał jej głowę. Nagranie wideo ze ścięcia głowy zostało rozpowszechnione w mediach społecznościowych.

Zabójstwa honorowe nigdy nie są surowo karane w Iranie, ponieważ prawo oparte jest na szariacie. Obrońcy praw człowieka nie spodziewają się, że sprawcy spędzą za kratkami więcej niż 15 lat za popełnienie tego brutalnego morderstwa, jeśli w ogóle będą ścigani przez władze, ponieważ większość sprawców zabójstw honorowych nie jest nawet stawiana przed irańskimi sędziami. Czekamy na Państwa wskazówki!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .