Iran: Młody mężczyzna paraduje z głową swojej 17-letniej żony na placu Kasai w Ahwazie

caret-down caret-up caret-left caret-right
Mona Heidari
Urodzona: 2005 r.
Ścięta: 5 lutego 2022 r.
Miejsce pobytu: Ahwaz (prowincja Khuzestan)
Pochodzenie: Iran
Dzieci: Była matką
Sprawcy: jej mąż i jego brat
W sobotę 5 lutego młody mężczyzna z Ahwazu, miasta w irańskiej prowincji Khuzestan, po ścięciu głowy swojej 17-letniej żony przemaszerował przez okolicę z głową w ręku. Po kilku minutach paradowania na placu Kasai, uciekł. Ofiara uciekła wcześniej do Turcji, ale została zmuszona do powrotu przez swojego męża. Mona wyszła za mąż w wieku 12 lat i została matką.

Według doniesień, mężczyzna dokonał morderstwa swojej żony z pomocą brata, który trzymał ją za nogi, gdy on ścinał jej głowę. Nagranie wideo ze ścięcia głowy zostało rozpowszechnione w mediach społecznościowych.

Zabójstwa honorowe nigdy nie są surowo karane w Iranie, ponieważ prawo oparte jest na szariacie. Obrońcy praw człowieka nie spodziewają się, że sprawcy spędzą za kratkami więcej niż 15 lat za popełnienie tego brutalnego morderstwa, jeśli w ogóle będą ścigani przez władze, ponieważ większość sprawców zabójstw honorowych nie jest nawet stawiana przed irańskimi sędziami. Czekamy na Państwa wskazówki!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

.errordiv { padding:10px; margin:10px; border: 1px solid #555555;color: #000000;background-color: #f8f8f8; width:500px; }#advanced_iframe {visibility:visible;opacity:1;vertical-align:top;}#ai-layer-div-advanced_iframe p {height:100%;margin:0;padding:0}.ai-lazy-load-advanced_iframe { width: 120%; height: 900px; padding: 0; margin: 0; }

var ai_iframe_width_advanced_iframe = 0; var ai_iframe_height_advanced_iframe = 0;function aiReceiveMessageadvanced_iframe(event) { aiProcessMessage(event,"advanced_iframe", "true");}if (window.addEventListener) { window.addEventListener("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);} else if (el.attachEvent) { el.attachEvent("message", aiReceiveMessageadvanced_iframe);}var aiIsIe8=false;var aiOnloadScrollTop="true"; if (typeof aiReadyCallbacks === 'undefined') { var aiReadyCallbacks = []; } else if (!(aiReadyCallbacks instanceof Array)) { var aiReadyCallbacks = []; } function aiShowIframeId(id_iframe) { jQuery("#"+id_iframe).css("visibility", "visible"); } function aiResizeIframeHeight(height) { aiResizeIframeHeight(height,advanced_iframe); } function aiResizeIframeHeightId(height,width,id) {aiResizeIframeHeightById(id,height);}function loadElem_advanced_iframe(elem) {}function aiModifyParent_advanced_iframe() { }var aiReadyAiFunct_advanced_iframe = function aiReadyAi_advanced_iframe() { aiModifyParent_advanced_iframe();setTimeout(function() { jQuery("#ai-lazy-load-advanced_iframe").lazyload({threshold: 3000, load: loadElem_advanced_iframe}); },50);};aiReadyCallbacks.push(aiReadyAiFunct_advanced_iframe);if (window.jQuery) { aiModifyParent_advanced_iframe(); }

var ifrm_advanced_iframe = document.getElementById("advanced_iframe");var hiddenTabsDoneadvanced_iframe = false; function resizeCallbackadvanced_iframe() {}function aiChangeUrl(loc) {}

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .