Irak: Makijażystka i transseksualistka Doski Azad zamordowana przez swojego brata w transhobicznym "zabójstwie honorowym

Doski Azad
Urodzony: 1999 r.
Zastrzelony: 29/30 stycznia 2022 r.
Miejsce pobytu: Duhok (Region Kurdystanu w Iraku)
Pochodzenie: Irak
Dzieci: brak
Sprawca: jej brat Chakdar
Nasza historia o 23-letniej transseksualnej irackiej Kurdyjce Doski Azad jest oparta na pracy śledczej Insidera i wygląda następująco: Doski Azad napotkała problemy ze swoją rodziną po tym, jak wiele lat temu wyszła z szafy jako transseksualna kobieta. Niektórzy konserwatywni członkowie rodziny nie akceptowali tego i wielokrotnie grozili, że ją zabiją.

Doski Azad uciekła z domu rodziców i rozpoczęła nowe życie w Duhok w kurdyjskim regionie Iraku. Pracowała jako wizażystka w lokalnym salonie i miała wielu przyjaciół. Nawet wiele lat po przeprowadzce jej brat i kuzyn nadal grozili jej śmiercią.

W poniedziałek, 31 stycznia 2022 roku, ciało Doski Azad zostało znalezione w płytkim rowie niedaleko Duhok. Miała związane ręce i według miejscowej policji została trafiona kulami w głowę i klatkę piersiową jeden lub dwa dni przed znalezieniem.

Jedynym podejrzanym o tę brutalną likwidację jest jej brat, który od ośmiu lat mieszka w Niemczech. Uważa się, że Chakdar przyleciał do Iraku wyłącznie w celu zabicia swojej siostry, a po zabójstwie szybko uciekł z Iraku.

Agenci podejrzewają, że ukrywa się w Niemczech, Belgii lub Turcji. Kurdyjskie władze podobno skontaktowały się z Interpolem, aby wytropić i aresztować podejrzanego o morderstwo. Będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , .