Pakistan uwalnia zabójcę gwiazdy mediów społecznościowych Qandeel Baloch po mniej niż 6 latach, ponieważ jego rodzice mu wybaczyli

Fouzia Azeem/Qandeel Baloch
Urodzony: 1990
Uduszona: 15 lipca 2016 r.
miejsce zamieszkania: Karaczi
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: 1 syn
Sprawca: Jej brat Muhammad Waseem Azeem
Fouzia Azeem dorastała w konserwatywnej i biednej rodzinie z 6 braćmi i 2 siostrami w Shah Sadar Din w prowincji Pendżab w Pakistanie. Fouzia chciała zostać piosenkarką i aktorką. W wieku 17 lat Fouzia musiała poślubić Aashiqa Hussaina, kuzyna swojej matki. Razem para miała jednego syna. Małżeństwo było brutalne, Aashiq bił i torturował Fouzię. Po dwóch latach małżeństwa, Fouzia uciekła od męża, zostawiając go wraz z dzieckiem i wyjechała do Karaczi, aby rozpocząć nowe życie.

Fouzia Azeem stała się znana w kraju pod swoim imieniem Qandeel Baloch dzięki przesłuchaniu w Pakistańskim Idolu i jej aktywności w mediach społecznościowych, gdzie dzieliła się swoim życiem w codziennych vlogach. Była bardzo popularna w mediach społecznościowych w Pakistanie, ale miała też wielu wrogów z powodu swojego swobodnego stylu życia i kontrowersyjnych wypowiedzi i działań. Na przykład, ogłosiła, że rozbierze się, jeśli Pakistan wygra z Indiami w krykieta.

Do striptizu nie doszło, ponieważ Pakistan przegrał mecz, ale nazwisko Qandeel Baloch jako influencerki w mediach społecznościowych, aktorki i piosenkarki zostało ugruntowane. Została zaproszona do udziału w indyjskim programie telewizyjnym Bigg Boss 10 i bardzo chciała zadebiutować w indyjskiej telewizji.

15 lipca 2016 roku, jej brat Muhammad Waseem Azeem położył kres wszystkim ambitnym planom i marzeniom Qandeel Baloch, gdy była w domu swoich rodziców w odwiedzinach. Udusił ją, gdy spała. W mediach, stwierdził, że nie był zadowolony z kariery swojej siostry w showbiznesie i jej modelingu i że dał jej pigułkę przed uduszeniem jej. Według niego, zhańbiła ona honor rodziny. Nigdy nie wyraził żadnej skruchy i został skazany na dożywocie we wrześniu 2019 roku.

W lutym 2022 roku Muhammad Waseem Azeem został zwolniony przez pakistańskie władze, ponieważ jego rodzice wybaczyli mu morderstwo. Mohammad odsiedział mniej niż sześć lat w więzieniu za zabójstwo honorowe swojej siostry.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .