Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Eman Sami Maghdid
Urodzona: 2002
Zastrzelona: 6 marca 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Erbil, Kurdystan iracki
Pochodzenie: Kurdowie
Dzieci: brak
Sprawca: brat (17 lat)
W niedzielę wieczorem, 6 marca, popularna gwiazda TikTok, Eman Sami Maghdid, znana swoim 47 000 zwolennikom jako Mari lub Maria, została zastrzelona przez swojego 17-letniego brata 8 lub 9 kulami na drodze w mieście Erbil w irackim Kurdystanie.

Honor jest tu podawany jako motyw, ponieważ mówi się, że "zbuntowana" ofiara przeciwstawiła się konserwatywnym zasadom islamu, nosząc crop top i krucyfiks, wypowiadając swoje zdanie i paląc papierosy. Przypuszcza się, że nosiła krucyfiks tylko jako element mody i że nie przeszła na chrześcijaństwo.

Policja aresztowała brata, a także inną osobę podejrzaną o udzielanie mu schronienia. Będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , .