Aktywistka na rzecz praw kobiet Pardis Rabiee została aresztowana w Yazd przez irańskie siły bezpieczeństwa

caret-down caret-up caret-left caret-right
23-letnia Iranka Pardis Rabiee studiuje genetykę na Uniwersytecie Kharazmi w Teheranie i uważa, że ważne jest podnoszenie świadomości na temat przemocy związanej z honorem w Iranie. Na swoim koncie na Twitterze @rabieepardis stworzyła długą listę ofiar zabójstw honorowych w Iranie. Pardis została aresztowana w Yazd w piątek, 11 marca, i przewieziona w nieznane miejsce. Możliwe, że irańskie siły bezpieczeństwa przejęły kontrolę nad kontem Pardis. Jej konto jest tymczasowo niedostępne, ponieważ narusza politykę medialną Twittera.

Dokładna przyczyna aresztowania Pardis oraz stawiane jej zarzuty pozostają nieznane. Niektórzy twierdzą, że aresztowanie ma związek z rozdawaniem w Teheranie plakatów i broszur dla strony harasswatch.com.

Według jej przyjaciół Pardis została zwolniona po jednym dniu aresztu, ale jej zwolnienie nie zostało potwierdzone.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , .