Historia zabójstw honorowych

Romina Ashrafi
urodzony: 2007
ścięty: 21 maja 2020
Rezydencja: Talesh, Iran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: ona sama była dzieckiem
Sprawca: jej ojciec Reza Ashrafi (37 lat)
13-letnia Romina Ashrafi uciekła z domu ze swoim chłopakiem Bahamnem Khavari (35 lat) po tym, jak jej ojciec sprzeciwił się ich małżeństwu.

Twoje rodziny zadzwoniły na policję /i poprosiły o wytropienie ich i sprowadzenie z powrotem. Po pięciodniowym locie, para została aresztowana przez policję.

Romina została siłą oddana przez policję /swojej rodzinie, mimo zarzutów i twierdzeń, że obawiała się o swoje życie.

Wieczorem w czwartek 21 maja, Romina Ashrafi zostaje ścięta przez ojca Reza Ashrafiego we śnie z rolniczym sierpem.

Po zbrodni wyszedł i przyznał się do morderstwa. Wtedy policja wzięła go do aresztu.

W Iranie ojcowie, którzy mordują swoje córki dla honoru, są ledwo karani z powodu artykułu 301 kodeksu karnego. Jeśli zostanie uznany za winnego przez sędziów, zostanie skazany na karę od trzech do dziesięciu lat więzienia. W sprawie sądowej w 2013 r. sąd w Teheranie postanowił, że ojciec zostanie skazany jedynie na 6 miesięcy pozbawienia wolności za dźgnięcie córki na śmierć z powodu kłótni o jej małżeństwo.

Iran powinien znieść artykuł 301 kodeksu karnego

Iran powinien znieść artykuł 301 kodeksu karnego
Wszystkim irańskim dziewczynkom i ich ojcom przypomina się teraz ponownie, że irański wymiar sprawiedliwości jest bardzo wyrozumiały dla ojców, którzy zabijają swoje córki, a to ma zły wpływ na ich zachowanie.

W Syrii w marcu 2020 roku podjęto decyzję o zniesieniu części ustawy, która zapewniała, że zabójstwa honorowe były karane mniej surowo niż "zwykłe" morderstwa.

Twierdzimy, że Iran powinien pójść za przykładem Syrii i usunąć artykuł 301 z kodeksu karnego.

W Niemczech Reza Ashrafi zostałby prawdopodobnie skazany na karę dożywotniego więzienia za ścięcie córki, również biorąc pod uwagę uczucia niepokojów społecznych.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , .