Zabójstwo honorowe w Pakistanie: 18-letnia dziewczyna zamordowana przez ojca z powodu wirusowego wideo z tańcem z udziałem chłopców

Nastolatka
Wiek: 18 lat
Zastrzelona: 24 listopada 2023 r.
Miejsce zamieszkania: dystrykt Kolai-Palas w Kohistanie, prowincja Khyber Pakhtunkhwa
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawca: ojciec
W górzystym regionie Kohistan w północnym Pakistanie 18-letnia dziewczyna została zastrzelona z bliskiej odległości wieloma kulami przez swojego ojca w piątek, 24 listopada 2023 roku.

Morderstwo miało miejsce w domu rodzinnym po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i filmy przedstawiające dziewczynę tańczącą z chłopcami. Niektórzy wątpią w autentyczność zdjęć i filmów i twierdzą, że materiał filmowy został sfałszowany.

Dżirga, plemienny organ starszyzny wiejskiej znany z rozstrzygania sporów poprzez odwieczne tradycje, rzekomo nakazał egzekucję dziewczyny i jej przyjaciela, który również był na kontrowersyjnym zdjęciu.

Rzecznik policji Masood Khan ujawnił, że rozkazy jirgi doprowadziły do zastrzelenia jednej dziewczyny, podczas gdy policja z powodzeniem uratowała drugą. Funkcjonariusze aktywnie prowadzą naloty w celu aresztowania członków jirgi, w tym lokalnych duchownych, którzy wydali rozkazy. Masood Khan podkreślił, że nikt nie stoi ponad prawem i każdy, kto zostanie uznany za winnego, będzie musiał ponieść konsekwencje.

Znamy historię Mehrab Gichki, zbiegłego zabójcy dziennikarki Shaheeny Shaheen, który według agentów wydaje się być ponad prawem i zbyt potężny, by go aresztować.

Uniewinnienie brata gwiazdy mediów społecznościowych Qandeel Baloch w zeszłym roku, pomimo faktu, że jej morderstwo doprowadziło do międzynarodowego oburzenia i zmian w prawie w 2016 roku, pokazuje również, że władze Pakistanu starają się zniechęcić do przemocy opartej na honorze.

Według Komisji Praw Człowieka w Pakistanie (HRCP), około 1000 kobiet rocznie jest mordowanych przez bliskich krewnych pod pretekstem zachowania honoru rodziny.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .