Zabójstwo kobiety w Mashhad, Iran: Młoda kobieta zabita przez narzeczonego

Zeynab
Wiek: 17 lat
Zadźgana na śmierć: 30 listopada 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Mashhad, Razavi Khorasan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: Brak
Sprawca: Narzeczony
W czwartek 30 listopada 2023 r. 17-letnia Afganka, zidentyfikowana jako Zeynab, została zamordowana przez swojego 22-letniego narzeczonego na ulicy w Maszhadzie, mieście w północno-wschodnim Iranie, podczas powrotu do domu rodziców. Oskarżony publicznie zadał 17-latce 20 ciosów nożem.

Według brata ofiary, oboje byli zaręczeni i byli w trakcie ślubu. Ale zgodnie z ich zwyczajami narzeczony powinien był zapłacić mahr, a narzeczony miał 2-3 razy wypełnić płatność mahr, ale mu się to nie udało. To było powodem sporu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .