Zabójstwo honorowe w Gudżracie: dwie siostry z Hiszpanii i Pakistanu zamordowane przez teściów

caret-down caret-up caret-left caret-right
Aneesa Abbas i Arooj Abbas
Urodzone: 1998, 2001
Zabite: 20 maja 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Hiszpania
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: -.
Sprawcy: teść i wujek ojcowski
Ponad rok temu Aneesa Abbas (24 lata) i Arooj Abbas (21 lat) siłą wyszły za mąż za swoich kuzynów w Pakistanie. Teściowie są niezadowoleni z sióstr, ponieważ do tej pory nie zabrały swoich małżonków do Hiszpanii.

Rodzina podejrzewa, że siostry były niezadowolone ze swoich przymusowych małżeństw i dlatego celowo opóźniały proces wizowy dla swoich małżonków. Rodzina wymyśliła historię, aby przekonać siostry do przyjazdu do Pakistanu na kilka dni.

W piątek wieczorem, 20 maja 2022 r., okaleczone ciała Aneesy i Arooj Abbas znaleziono w domu ich teściów w Gudżracie. Według rzecznika policji, siostry zostały prawdopodobnie uduszone i zastrzelone przez swoich ojcowskich wujów. Jeden z wujów jest również teściem jednej z młodych kobiet.

Policja nie zarejestrowała jeszcze sprawy na niczyje nazwisko, traktuje ją jako "zabójstwo honorowe" i rozpoczęła naloty w celu aresztowania podejrzanych.

W Pakistanie poszkodowany w "zabójstwie honorowym", np. matka, może zgłosić się na policję i po pewnym czasie ułaskawić sprawcę, co może skutkować bardzo krótkim wyrokiem więzienia. Na przykład Muhammad Waseem został ułaskawiony przez swoją matkę po spędzeniu prawie sześciu lat za kratkami za zabójstwo swojej siostry, gwiazdy mediów społecznościowych Qandeel Baloch.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , .