Zabójstwo honorowe w Hajdarabadzie: sześciu mężczyzn zadźgało publicznie Neeraj Panwar na śmierć

Neeraj Panwar
Urodzony: 2000 r.
Śmierć: 20 maja 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Begumbazar, Hajdarabad
Pochodzenie: Indie
Dzieci: 1 syn (w chwili zabójstwa miał 2 miesiące)
Sprawcy: Abhinandan Yadav alias Nandan (26), K. Vijay Yadav (22), K. Sanjay Yadav (25), B. Rohith Yadav (21), Mahesh Aheer Yadav alias Gotiya (21) i nieletni
Neeraj Panwar należy do rodziny, która od trzech pokoleń zarabia na handlu orzechami na Bazarze Begum w Haiderabadzie. W kwietniu 2021 roku Neeraj ożenił się z miłości z Sanjaną (21 lat). Jej bracia byli przeciwni temu miłosnemu małżeństwu, ponieważ Neeraj pochodzi z innej kasty i wyznaje inną religię. Grozili, że zabiją ich oboje, ponieważ twierdzili, że ich nazwiska są splamione. Neeraj i Sanjana zgłosili groźby na policję, mężczyźni zostali wezwani na przesłuchanie na posterunek policji, ale nie pojawili się.

Na początku 2022 roku Sanjana urodziła syna. Neeraj często musiał jeździć do pracy do Kolsawadi, dzielnicy, w której mieszka rodzina Sanjany. Rzekomo zirytowany jego częstymi wizytami w ich okolicy, wymyślono i zorganizowano zasadzkę, aby go zabić.

W piątek wieczorem, 20 maja 2022 roku, Neeraj jechał na rowerze z dziadkiem na plecach i wpadł w zasadzkę w pobliżu Begum Bazaar. Gang 6 młodych mężczyzn zaatakował Neeraja nożami i głazami. Aby ich oślepić, wrzucono im do oczu proszek chili. Neeraj miał dwa tatuaże, na jednym nadgarstku był napis Sanjana, a na drugim Neeraj. Oba nadgarstki zostały podcięte na oczach jego dziadka i kilku osób postronnych, które przyglądały się temu bezsilnie.

Silnie krwawiący Neeraj został przyjęty do szpitala Osmania, gdzie zmarł w wyniku odniesionych obrażeń podczas leczenia.

Policja z Shahinayathgunj w Hyderabadzie rozwiązała sprawę morderstwa w ciągu 24 godzin i aresztowała sześć osób, w tym nieletniego.

Ojciec Neeraj wezwał rząd do wprowadzenia prawa, które lepiej chroniłoby ludzi, którzy pobrali się z miłości.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , .