Podejrzane zabójstwo honorowe w Sztokholmie: 14-letnia dziewczynka zabita przez rodzinę, ponieważ po szkole spotykała się z przyjaciółmi

caret-down caret-up caret-left caret-right
Aida
Urodzona: 2008 r.
Zamordowana: 19 maja 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Nacka, Sztokholm, Szwecja
Pochodzenie: Etiopia
Dzieci: Sama była dzieckiem
Sprawcy: Matka (46 lat), brat (17 lat), kuzyn (21 lat)
W 2019 roku Aida wyemigrowała wraz z matką i dwoma braćmi z Etiopii do Szwecji. Ojciec dzieci nie jest zameldowany w Szwecji. Mówi się, że rodzina wyznaje wiarę islamską.

Matka była niezadowolona z otrzymywanego zasiłku osiedleńczego i zasiłków na dzieci, dlatego w 2020 roku zwróciła się do sądu z prośbą o przyznanie jej również pomocy społecznej. Sąd odrzucił jej wniosek, argumentując, że rodzina otrzymuje więcej świadczeń niż inni beneficjenci pomocy społecznej i że powinna była lepiej planować swoje finanse. Mimo to przyznano dodatkowe zasiłki na żywność, "aby dzieci nie cierpiały".

W czwartek, 19 maja 2022 roku, 14-letnia Aida została znaleziona martwa w rodzinnej willi w miejscowości Nacka. Jej rodzina powiedziała policji, że popełniła samobójstwo. Po tym, jak koroner stwierdził, że obrażenia Aidy nie pasują do historii opowiedzianej przez rodzinę, matka, brat i kuzyn zostali aresztowani.

Policja podejrzewa, że Aida została zamordowana przez swoją rodzinę z powodów honorowych, a następnie rodzina próbowała upozorować samobójstwo.

Aida podobno spotykała się po lekcjach z przyjaciółmi ze szkoły, czego nie pochwalała jej rodzina. W jej szkole wiedziano, że ma konflikt w domu.

Aida nie jest prawdziwym imieniem ofiary. Będziemy wdzięczni za wskazówki dotyczące tej sprawy!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .