Ezgi Taşran została zabita przez swojego szwagra, ponieważ próbowała chronić swoją siostrę przed przemocą

Ezgi Taşran
ur.: 1995 r.
śmierć po strzale: 1 czerwca 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Çorum
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: -.
Sprawca: Szwagier Emrah Ö. (w chwili zabójstwa miał 34 lata)
W środę 1 czerwca 2022 r. Özgecan Ö. poszła z matką i siostrą Ezgi Taşran odebrać dziecko od swojego męża Emraha Ö., z którym jest w trakcie rozwodu. Gdy natknęli się na siebie na ulicy, doszło do kłótni. Z pistoletu Emrah Ö. oddał 9 strzałów do Ezgi Taşran, które trafiły ją w plecy, szyję i ramię. Następnie mocno uderzył swoją żonę i uciekł samochodem z miejsca przestępstwa. Ezgi Taşkıran została przewieziona karetką do szpitala, ale nie udało się jej uratować.

Morderstwo i pobicie zostało zarejestrowane przez kamerę monitoringu w miejscu pracy. Według doniesień, Ezgi Taşran przygotowywała się do własnego ślubu i fatalnej nocy nakłoniła matkę do naciśnięcia przycisku alarmowego w aplikacji KADES (Przemoc wobec kobiet).

Policja wszczęła dochodzenie i wydała nakaz aresztowania Emrah Ö. Będziemy wdzięczni za informacje na temat tej sprawy!

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , .