Turecki wymiar sprawiedliwości chce zakazać działalności organizacji obrony praw kobiet "We Will Stop Femicide".

W środę, 1 czerwca 2022 roku, w Stambule rozpoczął się proces prominentnej tureckiej organizacji praw kobiet "We Will Stop Femicide". Ta feministyczna organizacja pozarządowa, która działa jako platforma z oddziałami w kilkudziesięciu miastach, rejestruje zabójstwa kobiet, wspiera ofiary przemocy domowej, domaga się sprawiedliwości dla kobiet-ofiar morderstw, obserwuje sprawy sądowe i organizuje demonstracje na rzecz ponownej ratyfikacji Konwencji Stambulskiej.

Prokuratura zarzuca im "niemoralne zachowanie", walkę ze "strukturami rodzinnymi", "organizowanie demonstracji" i "naruszanie moralności". Platformie zarzuca się łamanie prawa poprzez "promowanie dezintegracji porządku rodzinnego pod przykrywką praw kobiet". Prokuratura domaga się zakazu działalności całej organizacji. Jako dowód prokuratura przytacza sześcioletni gniewny list od mężczyzny.

Według prawników Platformy, pozew jest "motywowany politycznie", zarzuty nie są konkretnie uzasadnione, przytaczane są fakty, które nie są przestępstwami.

Według rządu tureckiego Konwencja Stambulska narusza tradycyjne wartości rodzinne. Konserwatyści twierdzili, że konwencja prowadzi do większej liczby rozwodów, ponieważ zachęca kobiety do opuszczania mężów. Konwencja promowałaby również homoseksualizm, a równość płci nie pasowałaby do tureckiej kultury.

Prezydent Erdogan chce, aby Turcja walczyła z przemocą wobec kobiet na swój własny sposób, wprowadzając dłuższe kary więzienia za kobietobójstwo i aplikację do zgłaszania przypadków kobiet w niebezpieczeństwie. Organizacja "We Will Stop Femicide" została poproszona o zaprzestanie wszelkiej działalności.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , .