Zabójstwo honorowe w Gudźaracie: kobieta zabita w odwecie po tym, jak jej mąż zabił zięcia

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ram Soriya i Ashaba Jhala
Urodzeni: 1992, 1972
Zasztyletowane na śmierć: 15 maja 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Gujarat
Pochodzenie: Indie
Dzieci: brak
Sprawcy: Teść Satubha Jhala, brat Lagdheer Soriya
W niedzielę rano, 15 maja, Ram Soriya zostaje rozpoznany przez swojego teścia Satubhę Jhalę na lokalnym targowisku w Gudźaracie. Następnie zostaje śmiertelnie ugodzony ostrym przedmiotem, ponieważ Satubha Jhala uważa, że Ram Soriya nie powinien był rok temu poślubić jego córki wbrew jego woli. W Indiach tradycyjnie tabu jest poślubienie kogoś z innej kasty.

W ciągu godziny od morderstwa wściekły brat Rama Soriyi przybył do domu Satubhy Jhali w Yogeshwar Dham, by szukać zemsty. Brat ofiary, Lagdheer, zobaczył wtedy 50-letnią żonę Satubhy Jhali, Ashabę, i zadźgał ją na śmierć.

Mówi się, że obie rodziny nie były zadowolone z małżeństwa. Policja wszczęła dochodzenie i aresztowała Satubhę Jhalę i Lagdheera Soriyę.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .