Modelka i gwiazda TikTok Sidra Khalid (22) zastrzelona z powodu "honoru" w wiosce w pakistańskim dystrykcie Okara

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sidra Khalid
Urodzona: 2000 r.
Zastrzelona: 1 maja 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Faisalabad
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawca: jej brat Hamza Khalid
Sidra Khalid jest 22-letnią córką emerytowanego inspektora z jednostki paramilitarnej. Ma brata i cztery siostry, z których dwie są od niej starsze i zamężne. Sidra ukończyła edukację i podobno opuściła dom rodzicielski w wiosce 51R w Okara jesienią 2021 roku w wyniku kłótni, ponieważ chciała zrobić karierę w showbiznesie.

W swoim nowym rodzinnym mieście, Faisalabadzie, Sidra buduje niezależne życie. Zarabia pieniądze dzięki modelingowi i staje się gwiazdą TikTok. Dzięki pracy modelki w większych miastach, takich jak Islamabad i Karaczi, interesy idą jej tak dobrze, że regularnie wysyła pieniądze do swojej rodziny.

Źródła podają, że rodzice i brat Sidry opracowali plan morderstwa, który zamierzali zrealizować w Eid-al-fitr, jeśli Sidra nie zrezygnuje z kariery modelki. Rodzina powiedziała jej, że zostanie jej wybaczone opuszczenie domu rodzicielskiego i postępowanie wbrew woli rodziny.

Sidra przyjęła zaproszenie rodziny, by świętować z nimi Eid. Podczas ostrej kłótni Sidra podobno powiedziała, że chce opuścić dom. Nie pozwolono jej na to. Jej brat Hamza chwycił za broń i strzelił jej w głowę, po czym uciekł z domu.

Policja zabrała ciało Sidry do szpitala na sekcję zwłok i rozpoczęła śledztwo. Zabezpieczono dowody na miejscu zbrodni, a Hamza był aktywnie poszukiwany. Hamza został aresztowany i znaleziono narzędzie zbrodni. Hamza podobno przyznał się do morderstwa i powiedział, że zastrzelił siostrę w przypływie szału.

Komisariat policji w Renala Khurd prowadzi śledztwo, w którym matka Sidry jest postrzegana jako ofiara. Oczekuje się, że podobnie jak w przypadku Qandeel Baloch, matka w przyszłości wybaczy synowi, a Hamza nie spędzi w więzieniu więcej niż 6 lat.

W mediach społecznościowych Hamza jest chwalony przez wielu młodych Pakistańczyków za obronę "honoru".

Po przeprowadzeniu sekcji zwłok, ciało zostało przekazane przez policję rodzinie w celu pochówku na miejscowym cmentarzu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .