Wymuszone małżeństwa w okresie wakacyjnym

caret-down caret-up caret-left caret-right
Dla wielu młodych ludzi rozpoczęły się wakacje. Czas na cieszenie się życiem w pięknym miejscu. Nie dotyczy to jednak chłopców i dziewcząt, którzy są zmuszani do poślubienia kuzyna w kraju pochodzenia.

Co roku chłopcy i dziewczęta są pozostawiani w obcym kraju, aby poślubić partnera, którego nie chcą. Przymus zawierania małżeństw, zwłaszcza przez osoby niepełnoletnie, jest rażącym naruszeniem praw człowieka i powoduje niewyobrażalne cierpienie ofiar.

Zabranie kogoś za granicę w celu zmuszenia go do zawarcia małżeństwa jest przestępstwem w Unii Europejskiej, zagrożonym karą do trzech lat więzienia i grzywną w wysokości 45 tysięcy euro.

Dokładne dane nie są dostępne, ale zdarza się to co najmniej tysiącom europejskich młodych ludzi każdego roku, często podczas "wakacji". Na przykład w maju 2022 roku dwie hiszpańsko-pakistańskie siostry zostały zastrzelone przez swoich teściów podczas wakacji w Pakistanie z powodu problemów związanych z ich przymusowymi małżeństwami i chęcią emigracji ich mężów do Europy.

Osoby postronne mogą coś zrobić, jeśli podejrzewają, że młodzi ludzie są zmuszani do małżeństwa, przekonuje autorka i pracownica socjalna Celal Altunas.

Przymus małżeński występuje w kulturach, w których wartości i normy zbiorowe przeważają nad indywidualnymi pragnieniami. Dotyczy to również małżeństw dzieci. Występują one jeszcze w Turcji, Afganistanie, Pakistanie, Iraku, Iranie, Maroku, Syrii i Somalii.

Poczucie bezsilności

W konfrontacji z tym zjawiskiem, jako osoba z zewnątrz, możesz czuć się bezsilny. Ale nie daj się, bo czasem można coś zrobić, nawet jeśli ofiary są już za granicą.

Każdy przypadek jest inny i wymaga specjalistycznej wiedzy, która jest dostępna w wielu krajach europejskich. Ofiary mogą podzielić się ze specjalistami swoją osobistą historią i poprosić o odpowiednią poradę.
Francja: mariageforce.fae@diplomatie.gouv.fr
Holandia: landelijk-expertise-centrum-egg@politie.nl
Zjednoczone Królestwo: fmu@fcdo.gov.uk
Niemcy: https://www.zwangsheirat.de/beratung-fp/beratungsstellen-vor-ort

Nigdy nie kapituluj

Sukces nie jest gwarantowany, każdy przypadek wymaga własnej strategii. Zachowaj spokój, szukaj porad u specjalistów i nigdy nie kapituluj. Nie myślcie: oni tam są, nic nie możemy zrobić. Albo jest to część ich kultury i jest to niebezpieczne. Walcz dalej. Przy odpowiednim podejściu i fachowej poradzie można często pomóc dziewczynkom i chłopcom w takiej kryzysowej sytuacji.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , .