Zabójstwa honorowe w Iranie: Ariana Lashkari (15) zastrzelona przez ojca

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ariana Lashkari
Urodzona: 2007 r.
Zastrzelona: 27 czerwca 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Nourabad, południowy Iran
Pochodzenie: Fars
Dzieci: brak
Sprawca: Jej ojciec Mohammad Kazem Lashkari (43 l.)
15-letnia Ariana Lashkari ma duże trudności z przestrzeganiem obowiązkowych praw szariatu. Ma problemy z obowiązkowym hidżabem, narzeka na restrykcyjne prawa dla dziewcząt i kobiet oraz na podwójne standardy, które rząd i społeczeństwo islamskie stosuje wobec mężczyzn i kobiet.

Jej ojciec, 43-letni Mohammad Kazem Lashkari, wstydził się swojej pięknej, upartej, uczącej się, troskliwej i inteligentnej córki, która odmawiała przestrzegania niesprawiedliwie surowych praw religijnych.

Pewnego dnia Mohammad zobaczył swoją córkę bawiącą się i śmiejącą w parku z chłopcem. Podobno bardzo przeszkadzało mu pragnienie córki, by wybrać własny styl życia.

Po powrocie do domu doszło do kłótni i Mohammad dał córce jasno do zrozumienia, że uważa jej zachowanie za wstydliwe dla rodziny. Ariana uciekła z domu rodziców i wyjechała do babci ojcowskiej w Nourabad, małym miasteczku w prowincji Fars w południowym Iranie.

W poniedziałek, 27 czerwca 2022 roku, Mohammad zastrzelił swoją córkę ze strzelby w Nourabad.

Po aresztowaniu Mohammad złożył następujące oświadczenie: "Po kłótni Ariana poszła do domu mojej matki, a ja nie mogłem kontrolować swojego gniewu. Poszedłem tam z moją strzelbą, aby ją przestraszyć. Naprawdę nie chciałem zabić mojej córki. Strzelałem bezwiednie".

Kara dla ojców, którzy zabijają swoje córki z powodu "honoru" jest w Iranie bardzo niska i wynosi od 3 do 10 lat więzienia, ponieważ prawo irańskie oparte jest na prawie szariatu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , .