Sprawiedliwość dla Shaheeny Shaheen Komitet żąda od policji aresztowania podejrzanych o morderstwo i zaprzestania zwłoki

W imieniu Komitetu Sprawiedliwość dla Shaheeny Shaheen, jej siostra Masooma Shaheen spotkała się z prawnikiem Jareenem Dashti, ponieważ zabójcy znanej artystki i dziennikarki Shaheeny Shaheen wciąż nie zostali aresztowani przez pakistańskie władze. Otrzymała aktualne informacje na temat postępów w sprawie.

Po spotkaniu, Masooma Shaheen powiedziała, że policja Turbat stale odgrywała rolę cichego obserwatora, pocieszając dziecko. W dzisiejszym wieku nauki i technologii, podejrzany może być łatwo namierzony za pomocą różnych środków. Podejrzany przebywa obecnie w Karaczi.

Shaheena Shaheen została zastrzelona dwiema kulami w głowę 5 września 2020 r. w Turbat w Beludżystanie, prawdopodobnie na polecenie swojego męża.

Apelujemy do ministra spraw wewnętrznych Pakistanu, IG Policji Balochistanu, DIG Makran do natychmiastowego aresztowania głównego podejrzanego wymienionego w raporcie (FIR).

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , , .