Historia zabójstw honorowych

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shaheena Shaheen Baluch
urodzony: 1995
Postrzelony: 5 września 2020
Rezydencja: Turbat area in Balochistan
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Perpetrator: jej mąż Mehrab Ghichki
Wybitna dziennikarka, działaczka na rzecz praw kobiet i artystka została zastrzelona w sobotnią noc w rejonie Turbat w pakistańskiej prowincji Balochistan.

Policja pakistańska doniosła w mediach, że Mehrab Ghichki postrzelił żonę dwoma kulami w głowę w domu swojego wuja w kolonii PTCL (dystrykt w Peszawarze).

Mehrab pojechał do szpitala i porzucił tam ciało Shaheeny. Zostawił samochód i uciekł. Policja nakazała wszystkim punktom kontrolnym w pobliżu Turbat aresztować tego zabójcę.

Koalicja na rzecz kobiet w dziennikarstwie jest wściekła z powodu tego morderstwa. W ciągu ostatnich 10 miesięcy, jest to drugie morderstwo, które udokumentowali w kraju. Żądają, aby pakistańskie władze szybko zbadały sprawę i ukarały zabójcę Shaheena.

Czekamy na wskazówki.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , .