Holandia chce lepiej walczyć z "honorowymi zabójstwami"

caret-down caret-up caret-left caret-right
W naszym rocznym przeglądzie krajów, które nie radzą sobie odpowiednio z zabójstwami honorowymi, Holandia konsekwentnie znajduje się na szczycie listy, ponieważ zabójstwa honorowe w Holandii nie są ścigane zgodnie z prawem i przepisami. Na przykład śledczy muszą konsultować się z przedstawicielami lokalnych meczetów, jeżeli islam odgrywa rolę w przestępstwie, a uczciwi informatorzy o zabójstwach honorowych są przez lata bezlitośnie i bezpodstawnie ścigani przez władze.

Holandia obiecuje teraz przyjąć zupełnie inne podejście i lepiej zwalczać zabójstwa honorowe, zgodnie z zaleceniami UE dla jej państw członkowskich. UE chce, aby sprawcy zabójstw honorowych byli ścigani na szeroką skalę, aby energicznie zwalczać to zjawisko.

Umowa koalicyjna zawiera następujący fragment dotyczący walki z zabójstwami honorowymi: "Społeczeństwo demokratyczne może funkcjonować tylko wtedy, gdy wyznaczymy granicę, gdy wolność innych jest zagrożona, gdy wszyscy się przyłączą i będziemy walczyć z dyskryminacją. W naszym społeczeństwie nie ma miejsca na homofobię, antysemityzm, islamofobię, mizoginię, wykorzystywanie seksualne (w sieci), zabójstwa honorowe, okaleczanie narządów płciowych, małżeństwa dzieci, przymusowe małżeństwa, mowę nienawiści i przemoc wobec dysydentów i mniejszości. Podejmujemy działania przeciwko temu zjawisku, w tym poprzez zwalczanie zagrożeń internetowych, ochronę ofiar, zachęcanie do zgłaszania przypadków i wprowadzanie wymogu posiadania wiz."

W niektórych miejscach nazywa się islamofobią lub rasizmem to, że Holandia chce poprawić walkę z zabójstwami honorowymi w szczególności, ale to rozumowanie jest błędne, ponieważ ludzie, którzy dopuszczają się przemocy związanej z honorem nie zawsze są wyznawcami islamu, nie zawsze mają ciemną skórę lub niezachodnie pochodzenie kulturowe.

Eksperci od zabójstw honorowych wskazują, że Holandia musi najpierw udowodnić, że poważnie traktuje walkę z zabójstwami honorowymi, na przykład poprzez ściganie tych, którzy je zlecają i zaprzestanie ścigania uczciwych sygnalistów zabójstw honorowych.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Innowacje, Zabójstw honorowych and tagged , , .