Historia zabójstw honorowych

Młoda anonimowa kobieta
Urodzona: ?
Usiłowanie zabójstwa: 12 grudnia 2021 r.
Miejsce zamieszkania: Weerselo, Holandia
Pochodzenie: prawdopodobnie Turcja
Dzieci: brak
Sprawca: jej brat
W nocy z soboty na niedzielę, 12 grudnia 2021 roku, około godziny 00:30, okolica Kardinaal Alferinkstraat w Weerselo została zaskoczona krzykami na ulicy. Młody mężczyzna rzucił się na młodą kobietę i krzyczał, że ją zabije.

Odważni wieśniacy zapobiegli ciemnemu czarnemu scenariuszowi i obezwładnili młodego człowieka i trzymali go pod kontrolą, dopóki nie przybyła policja i nie aresztowała go. Kobieta skończyła z raną kłutą w górnej części ramienia. Policja pochwaliła mieszkańców wsi za ich odważną, udaną akcję.

Według rodziny incydent wiązał się z eskalacją kłótni między bratem a siostrą, ponieważ odkrył on, że wysyłała ona nagie zdjęcia na swój telefon komórkowy. Brat był również zły, ponieważ odmówiła ona noszenia chusty na głowie. Według rodziny, zachowanie młodej kobiety narusza zasady religijne.

Według rodziny, ofiara ma się stosunkowo dobrze.

Policja nie chce podać więcej informacji ze względu na prywatność, na przykład nie chce podać wieku obu osób.

Jeśli istnieją przesłanki wskazujące na przemoc związaną z honorem, holenderska policja zwraca się o wsparcie do ekspertów ds. przemocy związanej z honorem z Krajowego Centrum Ekspertyz w sprawie Przemocy Związanej z Honorem (LEC EGG). LEC EGG z kolei radzi funkcjonariuszom skontaktować się z lokalnym meczetem, jeśli islam odgrywa rolę w przestępstwie z użyciem przemocy.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Próba zabójstwa and tagged , , , .