Historia zabójstw honorowych

Metin Degmez
Urodzony: 1969
Zastrzelony: 10 stycznia 2013 r.
Miejsce zamieszkania: Rotterdam
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: nieznane
Sprawca: Jego partner biznesowy Abdulkerim K. (40 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
Od końca 2012 roku 44-letni Metin Degmez był właścicielem w Rotterdamie swego rodzaju herbaciarni dla Turków urodzonych w Kirsehir. Prowadził Holenderskie Stowarzyszenie Demirlilerów (NDV) wraz z towarzyszem o imieniu Abdulkerim.

Dnia 9 stycznia 2013 r. obaj Turcy umówili się w herbaciarni, aby o czymś porozmawiać. Następnego dnia rano Metin Degmez zostaje znaleziony martwy przez pracownika NDV. Wygląda na to, że został zastrzelony z bliskiej odległości trzema kulami. Dwie trafiły go w klatkę piersiową, a jedna w głowę.

Abdulkerim powiedział, że wyszedł wcześniej tego wieczoru, ponieważ nie czuł się dobrze i że jego towarzyszka zaplanowała inne spotkanie z Francuzami na późniejszy wieczór.

To spotkanie dotyczyło handlu marihuaną, bo choć Metin Degmez jest przedstawiany przez rodzinę i przyjaciół jako sympatyczny, towarzyski człowiek, ma też inną stronę. We Francji spędził prawie rok w więzieniu za handel marihuaną.

Historia Abdulkerima jest niewiarygodna, ponieważ nagrania z kamer pokazują, że zaparkował on swój samochód w pobliżu herbaciarni po północy. Jego telefon również nadawał sygnał.

Według policji Abdulkerim jest strzelcem, a motywu należy szukać w linii zabójstw honorowych. Abdulkerim odkrył pod koniec 2012 r., że jego żona ma romans z jego przyjacielem/współtowarzyszem Metinem. Romans wyszedł na jaw po tym, jak podarował żonie szpiegowski telefon. W ten sposób mógł podsłuchiwać rozmowy między nimi.

Według prokuratury Abdulkerim kłamie, twierdząc, że nic nie wiedział o sekretnym związku żony z Metinem. Na jego ubraniu znaleziono ślady postrzałów, a po zabójstwie wrócił na miejsce zbrodni, najprawdopodobniej po to, by odebrać telefony komórkowe ofiar. Ponadto rozmowy żony z teściową, które podsłuchała policja, bardzo go obciążają.

Abdulkerim zawsze zaprzeczał, że stał za morderstwem. Został skazany na 16 lat więzienia i wypłatę odszkodowania w wysokości 114 tys. euro na rzecz krewnych.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych and tagged , , .