Ziena musiała umrzeć z powodu "honoru rodziny", pierwszy z czterech przestępców zwolnionych po odbyciu jednej trzeciej kary

Ziena Kemous
wiek: 22 lata
uduszona: 21 czerwca 2012 r.
Miejsce zamieszkania: Leuven, Belgia
Pochodzenie: ofiara: Belg/Marokańczyk, sprawcy: Turcy/Kurdowie
Dzieci: 1 syn
Sprawcy: Ahmet Kaplan (22), Berzan Kaplan (23), Ridvan Aras (23) i Rojhat Akgül (22)
Ziena Kemous z Leuven jest córką belgijskiej matki i marokańskiego ojca. W nocy z 21 na 22 czerwca 2012 r. została zamordowana i pochowana przez kurdyjski kwartet. Jednym ze sprawców był Ahmet Kaplan, ojciec dziecka Zieny i członek znanego klanu. Miał poślubić swoją siostrzenicę, dlatego Ziena musiała zniknąć. Dzień po morderstwie tańczyli na przyjęciu weselnym jednego z czterech. Ciało Zieny znaleziono trzy miesiące później.

W dniu 16 grudnia 2012 r. kwartet został aresztowany. W dniu 3 grudnia 2015 r. cała czwórka została skazana na 27 lat więzienia. Pomimo oporu ze strony sióstr Zieny, Berzan Kaplan został zwolniony 17 maja 2023 r. z bransoletką na kostce. Łącznie z aresztem tymczasowym spędził w więzieniu około 9 lat. Po morderstwie pomógł zakopać ciało Zieny. Współsprawca Ridvan Aras został zwolniony wcześniej.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .