Młoda Afganka zasztyletowana przez męża w Pakdasht

caret-down caret-up caret-left caret-right
Młoda kobieta
Wiek: -
Zasztyletowana na śmierć: Maj 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Filistan, Pakdasht, Teheran
Pochodzenie: Afganistan
Dzieci: 1
Sprawca: Mąż (48 lat)
Według raportu Herana News Agency, młoda kobieta została śmiertelnie pchnięta nożem przez swojego 48-letniego męża w wiosce Filistan. Młody mężczyzna został dźgnięty w brzuch i przewieziony do szpitala.

Dochodzenie policji w Pakdasht wykazało, że mężczyzna czuł się zdradzony przez żonę. W pełni przyznał się do winy.

Powiedział, że wiele lat temu ożenił się ze swoją żoną, która podobnie jak on pochodzi z Afganistanu i mieli razem syna. Przez te lata często się nie zgadzali. Sześć miesięcy temu jego żona opuściła dom i nigdy nie wróciła. On i jego syn wciąż jej szukali, a w pewnym momencie dowiedział się, że jego żona jest w kontakcie z nieznajomym i mieszka z nim w wiosce Filistan.

Początkowo zaatakował młodego mężczyznę z zamiarem zabicia go. Dźgnął młodego mężczyznę w brzuch, po czym ten zdołał uciec. Następnie gniew mężczyzny skierował się na jego żonę; zadźgał ją na śmierć i wyszedł z domu.

Policja traktuje to brutalne morderstwo jako zabójstwo honorowe. W Iranie mężczyźni, którzy zabijają swoje (byłe) żony z powodu "honoru", nie są karani z powodu artykułu 301 kodeksu karnego. Jeśli sędziowie uznają go za winnego, grozi mu od 3 do 10 lat więzienia.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .