Dima Bushnak (19 l.) zastrzelona w północnym Izraelu: "Nie chcieli, żeby pracowała ani studiowała

caret-down caret-up caret-left caret-right
Dima Bushnak
wiek: 19 lat
zastrzelona: 14 maja 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Sallama, Izrael
Pochodzenie: arabskie
Dzieci: brak
Sprawca: -
W niedzielę 14 maja, tuż przed północą, 19-letnia Dima Bushnak została zastrzelona w swoim samochodzie w pobliżu domu w beduińskiej wiosce Sallama, około 17 kilometrów na północ od Nazaretu w Izraelu.

Nagranie z kamery przemysłowej pokazało, jak Dima próbuje uciec przed napastnikiem, szybko cofając samochód. Zderzyła się jednak ze ścianą, po czym mężczyzna z bronią palną podszedł do niej i wystrzelił kulę. Mężczyzna uciekł, a następnie zmienił zdanie i wrócił, by oddać drugi strzał.

Dima została przewieziona do szpitala w stanie krytycznym i zmarła w wyniku odniesionych obrażeń 15 maja.

Członkowie rodziny powiedzieli, że Dima otrzymywała pogróżki ze względu na swój styl życia. Dima nosiła zachodnie ubrania, pracowała w mieście i planowała kontynuować studia na Uniwersytecie w Hajfie. "Nie chcieli, by pracowała lub studiowała" - powiedział członek rodziny.

Policja poszukuje sprawcy lub sprawców i nie podała motywu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , .