Zabójstwo kobiety w Piranshahr w Iranie: Młoda kobieta spalona żywcem przez męża

Leili Paimazd
Wiek: 32 lata
Spalona żywcem: 16 czerwca 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Piranshahr, Azerbejdżan Zachodni
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 2 córki
Sprawca: Mąż
Wczesnym niedzielnym rankiem, 16 czerwca 2024 r., Leili Paimazd, 32-letnia mieszkanka wioski Khoranj na przedmieściach Piranshahr, zmarła w wyniku ciężkich poparzeń (ponad 90% jej ciała zostało spalone) w szpitalu Khomeini w Urmii. Została podpalona przez męża w jednym z domków ogrodowych w pobliżu tego miasta cztery dni wcześniej, w środę, 12 czerwca 2024 roku.

Leili, matka dwóch córek, wróciła do męża po mediacji starszyzny społeczności, po okresie separacji, w którym przebywała z rodzicami z powodu trwających konfliktów. W dniu zdarzenia jej mąż, Morad Rasul Rondeh, oblał ją benzyną i podpalił w domku ogrodowym, w którym pracowali.

Po tym haniebnym czynie Morad zostawił jej spalone ciało przed domem rodziców i uciekł. Krewni Leili przetransportowali ją helikopterem do szpitala w Urmii, ale po czterech dniach zmarła z powodu odniesionych obrażeń.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .