Zabójstwa honorowe w Iranshahr, Iran: Nastoletni chłopiec i dziewczynka zamordowani

Mohammad Sarfarazi, Zinat Piroozi
Wiek: 17, 15
Zamordowani: 8/9 czerwca 2024 r.
Miejsce zamieszkania: Khairabad, Iranshahr, Sistan i Baluchestan
Pochodzenie: Iran
Sprawcy: Wujek, ojciec jego dziewczyny
Według lokalnych źródeł w Sistanie i Beludżystanie, 17-letni chłopiec zidentyfikowany jako "Mohammad Sarfarazi" i 15-letnia dziewczyna "Zinat Piroozi", mieszkańcy Khairabad, zostali zabici przez krewnych dziewczyny z motywem "honoru", a dwóch innych obywateli zostało rannych.

Poinformowane źródła podają: "Krewni dziewczyny, którzy dowiedzieli się o jej związku z chłopakiem, zwabili go z góry zaplanowanym planem, porwali go wieczorem w czwartek 6 czerwca, torturowali do rana, co doprowadziło do jego śmierci, a następnie postrzelili go w głowę, szyję i inne części ciała". Następnie "dziewczyna została również zabita przez swojego wuja w niedzielę, 9 czerwca, w związku z tą sprawą".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .