Zabójstwo kobiety w Kian Shahr, Iran: 23-letnia kobieta zastrzelona przez męża

Bezimienna kobieta
Wiek: 23 lata
Zastrzelona: 1 sierpnia 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Kian Shahr, prowincja Teheran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: mąż
Według Hamshahri Online, młody mężczyzna zastrzelił swoją 23-letnią żonę w klatkę piersiową 1 sierpnia 2023 r., co spowodowało jej śmierć w Kian Shahr w Teheranie. Matka ofiary powiedziała władzom: "Moja córka poślubiła swojego kuzyna kilka lat temu. Było to wymuszone małżeństwo pod naciskiem rodzin, co doprowadziło do ciągłych konfliktów i kłótni między nimi."

Dalsze dochodzenie przeprowadzone przez policję ujawniło, że młoda kobieta wszczęła postępowanie rozwodowe jakiś czas temu. Mąż został zatrzymany.

Badanie jego akt ujawniło również, że był jednym z podejrzanych o eksplozję samochodu Peugeot w styczniu 2022 r. w rejonie Kian Shahr, w wyniku której zginął kierowca samochodu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .