Zabójstwo honorowe w Ahvaz, Iran: Kobieta zamordowana przez ojca z powodu rozwodu

Fereshteh
Wiek: 32 lata
Zamordowana dnia: 17 lipca 2023 roku
Miejsce zamieszkania: Ahvaz, Chuzestan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 2
Sprawca: Ojciec (58 lat)
Zmuszona do niechcianego małżeństwa w wieku 15 lat, życie Fereshteh było naznaczone przeciwnościami. Po 15 latach małżeństwa, podjęła decyzję o rozwodzie, znajdując tymczasowe schronienie u ojca.

Rankiem 17 lipca 2023 roku, pod wpływem rozwodu z mężem, ojciec Fereshteh tragicznie zabrał jej życie, zadając śmiertelne rany nożem. Feminicyd miał miejsce w ogrodzie jego domu w Ahvaz, Chuzestan.

Zostawiając za sobą dwoje dzieci, życie Fereshteh zostało przedwcześnie przerwane. Sprawca prawdopodobnie nie stanie przed poważnymi konsekwencjami, gdyż podobne przypadki skutkowały wypuszczeniem ojców za kaucją w ciągu kilku miesięcy przez irański reżim, wszystko w imię "honoru".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .