Zabójstwo honorowe w Tirunelveli w Indiach: 19-latek zabija siostrę

Thangathai
Wiek: 20 lat
Zabity: 5 grudnia 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Tirunelveli, południowe Tamil Nadu
Pochodzenie: Indie
Dzieci: -
Sprawca: brat Muthu (19)
Wieczorem we wtorek 5 grudnia 2023 r., w dystrykcie Tirunelveli w południowym Tamil Nadu, 19-letni Muthu zamordował swoją siostrę Thangathai (20) w podejrzeniu o "zabójstwo honorowe". Thangathai odmówiła zakończenia związku z mężczyzną z innej kasty (SC). Pomimo prób mediacji ze strony krewnych, uciekła ze swoim partnerem. Po zgłoszeniu policja w Thalaiyuthu sprowadziła Thangathai z powrotem do domu we wtorek rano. Muthu jednak, w przypływie wściekłości, kłócił się z nią przez cały dzień i ostatecznie ją zabił. Policja w Thalaiyuthu aresztowała Muthu, który przyznał się do morderstwa, i skonfiskowała użytą maczetę. Śledztwo jest w toku, a Muthu został oskarżony na podstawie sekcji 302 (morderstwo) indyjskiego kodeksu karnego.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .