Zabójstwo honorowe w Teheranie, Iran: Ojciec zabija swoją młodą córkę

Bezimienna kobieta
Wiek: 21 lat
Zadźgana na śmierć: 9 grudnia 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Teheran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: Nie
Sprawca: ojciec (51 lat)
W sobotę 9 grudnia 2023 r. 51-letni mężczyzna z Teheranu przyznał się do zabicia swojej 21-letniej córki. Jako powód podano jej decyzję o samodzielnym życiu i poślubieniu mężczyzny, którego poznała w Internecie, czemu jej ojciec był zdecydowanie przeciwny.

Około osiem miesięcy temu młoda kobieta zdecydowała się na życie w pojedynkę. Wcześniej była żoną innego mężczyzny, ale małżeństwo to zakończyło się rozwodem.

Chociaż ojciec miał zastrzeżenia co do nowego mężczyzny, nadal dał córce posag. Córka bez uprzedzenia zabrała ten posag do domu mężczyzny.

W obawie o jej bezpieczeństwo, ojciec zgłosił jej zniknięcie na policję, co doprowadziło do odkrycia jej miejsca pobytu. Sytuacja zaostrzyła się, co doprowadziło do ostrej kłótni, podczas której ojciec kilkakrotnie dźgnął córkę nożem. Wrócił do domu i powiedział żonie o morderstwie, która namawiała go do zgłoszenia się na policję.

Należy zauważyć, że historia ojca niekoniecznie odzwierciedla prawdziwe okoliczności. W Iranie ojcu skazanemu za zabójstwo córki w imię "honoru" grozi do 3 lat więzienia na mocy art. 301 irańskiego kodeksu karnego.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .