Zabójstwo honorowe w Sardasht (Iran): Shahin Ebrahimzadeh (21) zamordowany przez krewnych

Shahin Ebrahimzadeh
Wiek: 21 lat
Uduszony: 5 października 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Sardasht, Azerbejdżan Zachodni
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawcy: ojciec, wujek
Według organizacji praw człowieka Hengaw, 21-letnia Shahin Ebrahimzadeh, mieszkanka wioski "Golan" w Sardasht, została zabrana przez ojca i wuja poza wioskę wieczorem w czwartek 5 października 2023 r., a następnie zamordowana w wyniku tak zwanego "zabójstwa honorowego".

Shahin Ebrahimzadeh została najpierw uduszona przez tych dwóch członków rodziny, a następnie otrzymała kilka ciosów w ciało. Pomimo oporu ojca, Shahin wyszła za mąż wbrew jego woli kilka lat temu. Jednak po dwóch latach małżeństwa rozwiodła się z mężem i wróciła do domu rodzinnego. Shahin ponownie znalazła zalotnika i uważa się, że została zabita przez swoich krewnych z powodu ich gniewu na jej związek z zalotnikiem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .