Wioska w stanie Haryana w Indiach stoi po stronie rodziców, którzy dopuścili się honorowych zabójstw: "Ostrzegali, ale nie posłuchała"

Maafi
Wiek: 21 lat
Uduszona : 14 września 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Balu, Haryana
Pochodzenie: Indie
Dzieci: -
Sprawcy: rodzice Suresh Kumar i Bala Dev
W spokojnej wiosce Balu w stanie Haryana w północno-zachodnich Indiach doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęła 21-letnia kobieta o imieniu Maafi. Jej rodzice, Suresh Kumar i Bala Devi, zostali oskarżeni o jej zabójstwo, które miało miejsce z powodu jej związku z Rohitem, mężczyzną z innej podkasty Dalitów. Morderstwo nastąpiło po nieudanej próbie ucieczki pary.

Rohit przyjechał do Balu wieczorem 14 września na swoim motocyklu, zdeterminowany, by zabrać Maafi i razem uciec. Gdy już miał odpalić motocykl, zostali przyłapani przez Balę Devi, matkę Maafi. Bala Devi rzuciła się do ucieczki i ściągnęła córkę z motocykla. Rohit uciekł, a Maafi została zaciągnięta do domu. Tam została uduszona przez własnych rodziców.

Niecały miesiąc po jej pospiesznej kremacji, jej własny wujek z trudem przypomina sobie jej imię. "Jak ona ma na imię? Jak ma na imię? Po prostu nie mogę sobie przypomnieć" - mówi.

Reakcje w wiosce były mieszane. Podczas gdy niektórzy bronią rodziców Maafi, inni kwestionują surowe normy społeczne, które doprowadziły do tego tragicznego wyniku. Jeden z mieszkańców wioski usprawiedliwia czyn rodziców Maafi: "Co powinni zrobić rodzice, gdy ich córka próbuje uciec z mężczyzną? Pozwolić jej odejść? Ostrzegali, ale nie posłuchała. Teraz cierpi w więzieniu". Odpowiedzi te podkreślają głęboko zakorzenioną presję społeczną i oczekiwania kulturowe, z którymi borykają się młode pary w Indiach.

Rodzice Maafi zostali oskarżeni o morderstwo (paragraf 302) i ukrywanie dowodów popełnionego przestępstwa (paragraf 201) zgodnie z indyjskim prawem karnym.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .