Zabójstwo honorowe w Piranshahr w Iranie: Morderstwo młodej kobiety, ofiary małżeństwa dzieci i małżeństwa z przymusu

Taruskeh Abdollahzadeh
Wiek: 21 lat
Zamordowana: 14 października 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Kaseh Karan, Pirananshahr, Azerbejdżan Zachodni
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 2
Sprawcy: ojciec, mąż, teść
21-letnia Taruskeh Abdollahzadeh została brutalnie zamordowana przez swoją rodzinę w Pirananshahr. Taruskeh, ofiara małżeństwa dzieci i przymusowego małżeństwa, została jednocześnie zaatakowana i zamordowana przez swojego ojca, męża i teścia 14 października 2023 roku.

Była również matką dwójki małych dzieci i została zmuszona pod presją rodziny do poślubienia swojego kuzyna w wieku poniżej 18 lat. Taruskeh próbowała uciec, ale została złapana i zabrana do domu wuja, gdzie została dotkliwie pobita. Miała połamane ręce, nogi, głowę, twarz i szyję, a ostatecznie została powieszona na stryczku.

Ojciec, wraz z bratem i kuzynem, przyznali się do jej zabicia i przyjęli odpowiedzialność za zbrodnię.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , , .