Młoda kobieta z Alashtar w Iranie zamordowana przez brata w wyniku zbrodni honorowej

Raziyeh Hasanvand
Wiek: 20 lat
Zastrzelona: 12 października 2023 r.
Miejsce zamieszkania: hrabstwo Alashtar, Lorestan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 1
Sprawca: brat Bahman
Po kilku latach małżeństwa Raziyeh Hasanvand, młoda kobieta z Alashtar w prowincji Lorestan, rozwiodła się ze swoim kuzynem wbrew woli rodziny. Później jej brat Bahman chciał, by poślubiła kogoś wybranego przez niego. Kiedy odmówiła współpracy, zaatakował ją w domu jej rodziców, strzelając do niej.

Raziyeh zapadła w śpiączkę i zmarła w piątek, 12 października 2023 roku. To zabójstwo kobiety podkreśla ciągły problem przemocy związanej z honorem w Iranie, gdzie morderstwa z powodu honoru są łagodnie karane przez wymiar sprawiedliwości. Na przykład ojciec Rominy Ashrafi, który zabił swoją córkę podczas snu, otrzymał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności, ponieważ art. 301 irańskiego kodeksu karnego zezwala na obniżenie kary za przemoc związaną z honorem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .