Zabójstwo honorowe w Apeldoorn, Holandia: Kobieta zadźgana na ulicy przez byłego partnera na oczach swojej córki

Młoda matka
Wiek: 28 lat
Zadźgana na śmierć: 5 września 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Apeldoorn, Holandia
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: kilkoro
Sprawca: jej były partner
W dniu 5 września 2023 r., w biały dzień, na Casper Fagalstraat w Apeldoorn miało miejsce pchnięcie nożem, w którym zginęła 28-letnia kobieta. Stało się to w obecności jej 3-letniej córki. Policja aresztowała podejrzanego na tej samej ulicy; według lokalnych mieszkańców podejrzany jest tureckim byłym partnerem.

Kobieta, której nazwiska nie ujawniono, miała kilkoro dzieci i mieszkała w pobliskim mieszkaniu. Według świadków, mężczyzna rzekomo sfilmował swój makabryczny czyn.

23 października policja aresztowała dwóch mężczyzn w wieku 35 i 26 lat z Niemiec. Nadal nie wiadomo, co nowi podejrzani mają wspólnego ze sprawą. Policja utrzymuje, że podejrzani nie działali sami i mówią o "ukierunkowanym działaniu w rodzinnej atmosferze".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .