Yeganeh Rostami z Mahallat (Iran) została zabita przez wuja

Yeganeh Rostami
Wiek: 23 lata
Zastrzelona: 4 października 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Mahallat, Markazi
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawca: wujek Ahmad Esmaeili
Według Organizacji Praw Człowieka Hengaw, w środę 4 października 2023 r. 23-letnia Yeganeh Rostami, mieszkanka Mahallat w prowincji Markazi, została zabita ze strzelby myśliwskiej przez swojego wuja z powodu "honoru". Yeganeh Rostami podróżowała z Mahallat do Teheranu w poszukiwaniu pracy, kiedy w mieście Qom została wypchnięta z autobusu przez swojego wuja, Ahmada Esmaeili. Po przewiezieniu do wioski "Gol Cheshmeh" w pobliżu Mahallat, została kilkakrotnie postrzelona w głowę. Yeganeh Rostami rozstała się z byłym mężem dwa dni przed morderstwem.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .