Mężczyzna zabił żonę w Maszhadzie z powodu "honoru"

caret-down caret-up caret-left caret-right
Bezimienna kobieta
Wiek: -
Uduszona: 28 września 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Mashhad, Razavi Khorasan
Pochodzenie: Iran
Dzieci: 1
Sprawca: mąż
Mężczyzna zabił swoją żonę w Mashhad w Iranie 28 września 2023 r., podając jako motywy "honor" i nielojalność. Po licznych kłótniach udusił ją i rozczłonkował w ich łazience. Następnie ukrył część jej ciała w czarnym nylonie wewnątrz walizki i udał się do Teheranu, gdzie poddał się policji. Po aresztowaniu oświadczył: "Moja żona i ja mamy pięcioletnie dziecko. Mieliśmy półtoraroczny spór i moja żona mnie zdradziła".

Należy zauważyć, że wielu mężczyzn powołuje się na "honor" jako motyw swoich działań, częściowo ze względu na artykuł 301 irańskiego prawa karnego, który często skutkuje łagodnymi wyrokami dla tych, którzy mordują swoje żony pod pretekstem "honoru".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , , .