Honorowe zabójstwo w Sardasht w Iranie: 17-letnia dziewczyna, ofiara małżeństwa dzieci, zamordowana

caret-down caret-up caret-left caret-right
Fatemeh Mohammadpanahi
Wiek: 17 lat
zastrzelona: 29 września 2023 r.
Miejsce zamieszkania: Marghan, Sardasht, Azerbejdżan Zachodni
Pochodzenie: Iran
Dzieci: -
Sprawcy: mąż, przyrodni bracia
Wieczorem w piątek 29 września 2023 r. 17-letnia Fatemeh Mohamadpanahi z wioski Marghan w Sardasht została zastrzelona przez męża i dwóch przyrodnich braci. Fatemeh była ofiarą małżeństwa dzieci, jej ojczym zmusił ją do poślubienia kuzyna około rok temu, gdy miała zaledwie 16 lat.

Miesiąc przed morderstwem Fatemeh została dotkliwie pobita przez męża. Uciekła do swoich rodziców i wyraziła chęć rozwodu, czemu sprzeciwiła się jej rodzina.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .