Zabójstwo honorowe w Nogent-sur-Oise: mężczyzna staje przed sądem za zasztyletowanie chłopaka swojej córki

Julien Videlaine
urodzony: 1995 r.
Zasztyletowany: 24 lipca 2014 r.
Miejsce zamieszkania: Nogent-sur-Oise
Pochodzenie: ofiara: Francuz/Algierczyk, sprawca: Turek/Kurdyjczyk
Dzieci: Brak
Sprawca: Muhittin U.
Przez dwa lata francusko-algierski Julien Videlaine (19 lat) i kurdyjski Nuzan U. (19 lat) przeżywali ukrytą miłość. Poznali się w 2012 roku przed liceum Marie-Curie w Nogent-sur-Oise, mieście położonym 50 kilometrów na północ od Paryża.

Julian był wtedy na ostatnim roku i przygotowywał się do wstąpienia do wojska jako mechanik w bazie wojskowej w Creil (Oise). Nuzan pracowała nad dyplomem kosmetyczki. Przyciąganie między nimi było silne, a ich związek wkrótce przybrał poważny obrót. Chcieli się pobrać i mieć dzieci, ale Nuzan obawiała się reakcji ojca ze względu na różnice kulturowe. Julian był młody i myślał, że miłość zwycięży.

Kochankowie spotykali się w tajemnicy i wykorzystywali każdą okazję, by spędzać razem czas bez wzbudzania podejrzeń. 24 lipca 2014 roku właściciel restauracji Muhittin U., ojciec Nuzan, zapowiedział, że wróci dopiero późnym wieczorem. Matka, bracia i siostry Nuzana udali się z rodzinną wizytą do Belgii. Pod koniec popołudnia Julian dotarł do domu swojej dziewczyny. Młoda para postanowiła wziąć kąpiel. Jednak podczas kąpieli zaalarmował ich hałas z dołu.

19 ran kłutych

Nuzan wychodzi z wanny, nasłuchuje i przykuca, by zajrzeć pod drzwi. Na korytarzu widzi swojego ojca. Prosi ją, by dołączyła do niego na pierwszym piętrze. Jest w panice. Julien zostawił swoje ubrania w pokoju i musi je ukryć, zanim on je zobaczy. Jednak gdy wychodzi na korytarz, pojawia się Muhittin U. z nożem i ręką, który atakuje Juliena. Nuzan próbuje interweniować, ale zostaje zraniona w rękę. Muhittin kontynuuje uderzenie, po czym zatrzymuje się, schodzi po schodach, wkłada nóż do kuchni i ucieka.

W stanie szoku Nuzan wołała o pomoc. O godzinie 19:10 do domu weszli policjanci i strażacy, którzy udali się do łazienki. Odkryli Juliena w pozycji siedzącej, z kolanami przygiętymi do klatki piersiowej, z głową między nogami. Był nagi, pokryty krwią, a jego ciało było przebite ze wszystkich stron. Został dźgnięty 19 razy, z czego trzy w serce. Policji Nuzan opisała zabójstwo swojego chłopaka przez ojca i wyjaśniła, że był on zdecydowanie przeciwny jej związkowi z Julienem, który nie był pochodzenia kurdyjskiego, tak jak ona. Rok wcześniej kolega z klasy poinformował jej ojca o tym związku. Muhittin skonfiskował jej telefon komórkowy i groził śmiercią, jeśli nadal będzie spotykać się z młodym Francuzem-Algierczykiem. Matka rozważała wysłanie jej do Turcji, aby znalazła męża.

Muhittin uciekł do Turcji. Według informacji zebranych przez śledczych, mieszkał w rejonie Batmana, regionu graniczącego z Syrią, skąd pochodził. Pomimo dokładności tych informacji i wydania międzynarodowego nakazu aresztowania 9 września 2014 roku, przez wiele miesięcy nic się nie działo.

Claude Videlaine, ojciec Juliena, w imieniu rodziny poprosił władze francuskie o wywarcie presji na Turcję, "aby morderca naszego syna został aresztowany." W ciągu czterech lat, które nastąpiły, coraz więcej członków rodziny mobilizuje się do rozpoczęcia nowych działań w celu uzyskania sprawiedliwości dla Juliena. W maju 2018 roku Turcja aresztuje Muhittina.

"Włamywacz"

Dla śledczych Muhittin zaprzecza przestępstwu z powodu honoru. 24 lipca 2014 roku martwił się o swoją córkę, która nie odbierała telefonu, i postanowił szybko udać się do domu, aby upewnić się, że nic jej nie jest. Gdy wszedł do domu, usłyszał krzyki z góry. Rozpoznaje głos Nuzan i słyszy również męski głos. Myśląc, że jest atakowana, chwyta z kuchni nóż i idzie na górę. Następnie wchodzi do łazienki i zostaje skonfrontowany z nagim mężczyzną. "Dla niego to włamywacz" - mówi jego adwokat Franck Berton. Muhittin założył, że mężczyzna próbuje wykorzystać seksualnie jego córkę i mówi, że "stracił kontrolę" i uderzył nożem Juliana Videlaine. Muhittin oświadczył, że nie wiedział o związku córki z Julianem, którego nigdy nie widział.

W obliczu wypowiedzi ojca, Nuzan wycofała się ze swoich wcześniejszych twierdzeń i przyznała, że ojciec nigdy nie słyszał o jej chłopaku.

Proces karny Muhittina o morderstwo rozpocznie się 19 września 2022 roku.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Turcja, Whistleblower, Zabójstw honorowych and tagged , , .