Pakistańsko-amerykańska fotografka Sania Khan zastrzelona przez byłego męża w Chicago

Sania Khan
urodzona: 1993
zastrzelona: 18 lipca 2022
Miejsce zamieszkania: Chicago, Illinois, Stany Zjednoczone
Pochodzenie: Pakistan
Dzieci: brak
Sprawca: były mąż Raheel Ahmed (36 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Pakistańsko-amerykańska Sania Khan, pochodząca z górskiego miasta Chattanooga w stanie Tennessee, w czerwcu 2021 roku osiedliła się w Chicago, w stanie Illinois. W Chicago zaczęła mieszkać ze swoim mężem, Raheelem Ahmedem.

Sania jest profesjonalnym fotografem, który specjalizuje się w robieniu podniosłych zdjęć na ceremoniach ślubnych oraz parom młodym.

Zimą 2021/2022 roku Sania i Raheel postanowili się rozstać. Ich formalne rozstanie zostało sfinalizowane w maju. Raheel wyjechał, aby zamieszkać z rodziną na przedmieściach Atlanty.

Planem Sani była przeprowadzka z powrotem do rodzinnego miasta Chattanooga. W poniedziałek 18 lipca 2022 roku Raheel został zgłoszony przez rodzinę jako zaginiony, a policja wysłała funkcjonariuszy do rezydencji Sani, aby sprawdzić, czy tam jest.

Po przybyciu na miejsce personel policji usłyszał strzał z pistoletu, a następnie dźwięki mężczyzny jęczącego z bólu. Kiedy funkcjonariusze weszli do rezydencji, Sania został znaleziony martwy, a jej były mąż w sypialni z pojedynczą raną postrzałową głowy. Podobno znaleziono również rachunek za samobójstwo. Raheel został następnie przewieziony do szpitala, gdzie po przyjeździe stwierdzono jego zgon.

Jeśli chodzi o motyw tego morderstwa i samobójstwa, media odnoszą się do konta Sani na TikTok, gdzie szczerze mówi o problemach, z jakimi borykają się kobiety z Azji Południowej po rozwodzie.

Sania powiedziała co następuje: "Przechodząc przez rozwód jako południowoazjatycka kobieta czuje się czasami tak, jakbyś zawiodła w życiu. Sposób, w jaki społeczność przykleja ci etykietkę, brak wsparcia emocjonalnego, które otrzymujesz i presja, by z kimś zostać, bo "co ludzie powiedzą", jest izolujący. To sprawia, że kobietom trudniej jest opuścić [małżeństwo], w którym nie powinny były być na początku. To bolesne odejść od kogoś, kogo się kiedyś kochało. Ale jeszcze bardziej bolesne jest kochać kogoś, kto nieostrożnie obchodzi się z twoim sercem".

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , .