Zabójstwa honorowe w Iranie: Anita Khordmand (26) zabita przez męża, bo chciała rozwodu

caret-down caret-up caret-left caret-right
Anita Khordmand
Urodzona: 1995 r.
Zamordowana: 2 sierpnia 2022 r.
Miejsce zamieszkania: Gonabad-e Kavusin, Golestān, Iran
Pochodzenie: Iran
Dzieci: syn (5 lat)
Sprawcy: jej mąż z 3 pomocnikami
Świadkowie przekazują aktywistycznej irańskiej organizacji informacyjnej HRA-News, że Anita Khordmand została zamordowana przez swojego męża we wtorek, 2 sierpnia 2022 r., w pobliżu Azadshahr, w prowincji Golestān, w Iranie. W procesie pomagały mu podobno 3 inne osoby.

Matka 5-letniego syna podobno wyjechała do domu ojca około miesiąca temu z zamiarem rozwodu z mężem. Miejscowy świadek stwierdził, że "w noc morderstwa planowała udać się na wesele z członkami rodziny". Tego wieczoru Anita powiedziała, że zostawi swoje dziecko z mężem i przyjdzie na uroczystość.

Podejrzani zostali aresztowani przez policję.

Morderstwo jest uważane za zabójstwo honorowe, a kara za nie jest w Iranie bardzo niska, ponieważ ich prawo opiera się na prawie szariatu i nie jest zgodne z międzynarodowymi przepisami i regulacjami.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Posted in Dochodzenie, Zabójstw honorowych and tagged , , , .